Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 379 kr per år
9 Kommentarer
;-)
-Kan du vara snäll att flytta på dig lite så du inte kommer med på bild, jag har fyllt min kvot av män/kvinnor idag.
Svårt att styra vad som händer i verkligheten.
Jag tror inte det är allt för svårt att gissa tidning eller kön på personerna ;)
;-)
Seså, se nu oxå till att räkna hur det är med den etniska bakgrunden bland bilderna. Bör väl vara minst 20% med bilder av utomsvensketniska personer.
Tramset i pk-sfären verkar inte ha något tak.
Men visst, fram för mer lättklädda modeller på SVD. Jag har bilder jag kan bidra med ;-)
Sen är det ju så att media inte bara "speglar verkligheten", utan i högsta grad är med och skapar den. "Verkligheten" är som bekant inte en enda.
Man kan även tala om att det är en dold kvotering som gör att män syns mer än kvinnor i media, beroende på att mansdominerade arbeten värderas högre osv.