Utställning
Fotografiska i Stockholm har blivit en formidabel publiksuccé. Nu finns det planer på en motsvarighet i Malmö med utställningar i världsklass.
Bakom projektet planerna står fotobyrån Apelöga i Malmö:
– Fotografiska i Stockholm har visat att det finns ett stort intresse för foto både bland kultureliten och bland vanligt folk. Vi kan lära oss av dem, säger Adam Haglund, grundare av Apelöga, till Sydsvenskan.
Planen är att göra om ett gammalt magasin i Malmö från 1919 som stått tomt i 30 år till ett fotografiskt centrum med fotoutställningar i världsklass, bokshop, fotoaffär, konferensdel och restaurang. En del av byggnaden ska kunna hyras ut till personer som arbetar inom bildområdet med foto, video eller reklam. Uthyrningsdelen är viktig för att finansiera utställningsverksamheten.
– Vi kommer att samarbeta med ledande fotoscener i vår närhet – Köpenhamn och Berlin – men blickar även mot Paris, Rom och New York, säger Adam Haglund.
Byggnaden, Magasin M1, ligger 700 meter från centralstationen på Grimsbygatan. Fastighetsbolaget Lifra har träffat en överenskommelse med fastighetsägaren Malmö stad om att få använda huset till ett fotografiskt center.
Om ett år kan det bli byggstart. Invigningen planeras till början av 2015.
19 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Ni som har idéer/synpunkter/förslag på vad det än månde vara, tveka inte att höra av er till oss!
Adam Haglund
Apelöga
Du har rätt, i nuläget är det minst sagt omständigt att ta sig till M1 - området fastigheten står på är avspärrat och endast hamnens personal kan komma i närheten... Men, planen är att CMP (Copenhagen Malmö Port) ska lämna området under 2013, och då hamnar M1 fritt. Då blir det faktiska gångavståndet mellan Malmö C och M1 samma som fågelvägsavståndet.
Hullkajen har hög prioritet i Malmö stad nu - ett kryssningsfartyg kommer att lägga till där, ca 100 m från M1, från och med i sommar. 40 000 resenärer per år ska bussas dit. Alltså gäller det för staden att fräscha till området och förvandla från ogästvänlig hamnmiljö till attraktiv stadsmiljö.
Sen ska man inte heller överskatta betydelsen av läget. Louisiana ligger flera mil från Köpenhamn, och någon kilometer från närmsta tågstation. Och Fotografiska i Stockholm är minst sagt snårigt att ta sig till. Men ändå strömmar folk till dessa båda ställen, eftersom de har så bra saker att erbjuda. Det är vad det handlar om. Innehållet är mycket viktigare än läget.
Adam
Mycket glädjande allt. Fan vad bra det låter. Blir riktigt till mig. Och jag är för övrigt väldigt svag för den där byggnaden, har länge varit. Håller alla upptänkliga tummar och ropar Heja!
kan tillägga att jag bojkottat fotografiska på grund av vad som hänt senaste tiden. hoppas ni kommer främja skandinaviska fotografer, det finns intresse! annars får man dra sig till umeå som vanligt, de verkar då vilja satsa rätt.
Bra synpunkter!
Att huset blir hållbart ur alla aspekter är viktigt, och med hållbarhet avses alltifrån personalvillkor till byggmaterial. Det är något vi ska ha med oss i hela processen.
Och du har kanske en poäng angående att främja skandinaviska fotografer. Vi vill förstås vara globala, och ha världsklassutställningar, men det hindrar ju inte att vi samtidigt är lokala.
Till alla som är intresserade av detta projekt, lägg ett bokmärke på blogg.apeloga.se - där kommer fortlöpande info om vad som händer!
gött! bokmärkar på här.
två tummar upp för hållbarhetsperspektivet också :)