Näringsliv
Scandinavian Photo stänger sina tre nuvarande stockholmsbutiker och öppnar en ny stor mitt emot Centralstationen i Stockholm.
Scandinavian Photo kallar den nya butiken på Vasagatan 16 i Stockholm för en flaggskeppsbutik. Ytan är 865 kvadratmeter fördelade på två plan. Butiken premiäröppnar i början av 2018.
Tanken med butiken är att kunderna ska kunna prova det mesta inom stillbildsfoto och video. Lokalen kommer även inrymma fotostudio, uthyrning, avdelning för utskrifter, kurs- och föreläsningslokaler, avdelning för yrkeskunder, serviceavdelning, café samt plats för fotografer att sitta och arbeta.
– Syftet med den nya butiken är att förbättra den totala kundupplevelsen genom att inrymma alla olika delar som rör bilden på ett och samma ställe i en lättillgänglig lokal mitt i centrala Stockholm, säger Andreas Bränd, Chief Commercial Officier på Scandinavian Photo.
Scandinavian Photo har sedan tidigare tre butiker i Stockholm på Alsnögatan 11, Sveavägen 20 och Norr Mälarstrand 78. I och med att den nya butiken öppnar kommer de övriga Stockholmsbutikerna stängas.
35 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Lite längre att cykla men låter nice.
Och den nya butiken blir det ju inte lätt att parkera i närheten av.
Så där förlorar de en trogen kund.
Det finns en 1-timmes parkering vid Centralen som oftast har lediga platser. Men det kostar naturligtvis lite mer att stå där än på Kungsholmen.
Det finns ett antal parkeringsgarage i närområdet. Det under Sheraton är nog närmast, men det är inte helt billigt. Sedan har jag hört att det går rätt mycket tåg och tunnelbana i närheten... ;)
Att resa med SL är tyvärr ganska krångligt för sällanresenären. Om man inte är SL-pendlare och ska besöka den nya Scandinavian Photo-butiken så är det nog enklare att parkera i närmaste parkeringshus. Kanske lite dyrare, men det kan det vara värt för krångelminimering.
Har för mig att det finns ett stort garage under Ålens i fall man absolut skall krångla med bil
Jag tror att det här är vettigt. Butiken på Sveavägen är något slags försök att ligga centralt, men jag är inte helt övertygad. I och för sig har jag köpt ett objektiv där för att det fanns i lager, men annars har jag helt klart föredragit butiken på Norr Mälarstrand. Sedan blev det ju ytterligare utspritt i och med Procenter.
Schönherrs tycks vara ganska mycket inriktade på begagnat, vilket kanske gör att de har en nisch som inte SP är lika aktiva i?
Herr Schönherr himself jobbade en gång i forntiden i fotobutiken "Fotofynd" på Vasagatan, i krokarna där SP nu etablerar sig. Trevligt med en fotoaffär på Vasagatan igen efter flera decennier. :-)
Det är sant det är att han är specialiserad på beggat, jag tror det mest beror på hård priskonkurrens men senast jag var där har dem flyttat till ny lokal, vägg i vägg, till det som jag tror förr var ett litet fik. Den gamla lokalen är ännu tom....
Det blir säkert dyrare att åka på besök till den kungliga huvudstaden. ;-)
Ska man däremot nödvändigtvis prova saker så är det ju utmärkt att butiken ifråga ligger så centralt som möjligt. Varför man kör bil in till city är för mig fullständigt obegripligt (och nej, därmed gillar jag inte kollektivtrafik, men det är inte jobbigt för sällanhändelser).
Undrar förresten om de kommer ha en heltidsanställd säkerhetsvakt. Finns ju rätt bra möjligheter att råna stället och "försvinna" i vilken riktning som helst utan chans till att åka fast annars. Området kryllar av drägg numera.
Det finns fler aspekter. Det finns många yrkesfotografer som hyr studioblixtar mm över dagen. Då behöver de komma med bil och hämta. Procenter har parkeringsplats i garaget för sina stamkunder.
Ett annat scenario är fotografen som plötsligt under en fotografering upptäcker att han behöver en bakgrund i en annan färg eller saknar något annat viktigt. En 2,7 meter lång pappersbakgrund tar man inte på tunnelbanan.
"En 2,7 meter lång pappersbakgrund tar man inte på tunnelbanan." nej jag tror att den kommer med bud. Sen är nog inte Scandinavian Photo den enda leverantören här i stan och dessutom tror jag att de har tänk på saken de måste väl ha en varomottagning för jag tor knappast att de släpar in pallarna från gata.
"Undrar förresten om de kommer ha en heltidsanställd säkerhetsvakt. Finns ju rätt bra möjligheter att råna stället och "försvinna" i vilken riktning som helst utan chans till att åka fast annars. Området kryllar av drägg numera. "
-
Det här kändes inte direkt verklighetsanknutet, så jag tog och gjorde en sökning på det. Kanske är det jag som är usel på att googla, men jag fick faktiskt inte ens upp någon tillförlitlig vettig statistik på antalet butiksrån i Stockholm (City) över huvud taget från de senaste åren? Min spontana känsla är att antalet rån har minskat i centrala Stockholm i och med att det nuförtiden finns väktare samt civilpolis/polis dygnet runt ute, kamerabevakning såväl på gator samt i kollektivtrafiken och även kollektivspärrar, man inte tar sig över hur som helst längre = möjligheterna för rånare att kunna försvinna i mängden obemärkt har minskat rejält tack vare brottspreventiva insatser i city. Har jag fel?
Jag köper ofta lite större saker eller många mindre och då är det skönt att ta hem dom i bil.
Internetförsäljning är inte bra på allt, men om du köper en toner så kan du givetvis stoppa den i fickan och ta tuben hem.
Väljer ofta andra butiker framför Scandinavian photo när jag går i fotobutiker i stan. Men detta kan ändra det.
Undrar om detta betyder att dom kanske börjar med någon form av uthyrning till privatpersoner?
Det är något jag saknat i Sverige.
Inga problem att hyra där som privatperson, har gjort det själv många gånger, både Norrmälarstrand och Sveavägen
https://issuu.com/scandinavianphoto5/docs/hyr_sthlm_folder20_62c596a8f94583
Mvh
Benny
Precis min åsikt!
Jag har kroniskt förmaksflimmer och av och till ryggproblem.
För mig är kollektivtrafik och/eller att bära tyngre saker kilometervis till ev. parkeringshus helt ointressant.
Norr Mälarstrand har dessutom alltid varit en toppentrevlig butik att handla i.
Blir det en stor jättebutik med långa väntetider kan jag lika gärna handla på Mediamarkt.
Vilken tur då att det inte är "kilometervis" till parkeringshusen.
Jag håller helt med Göran.
T.ex. att kånka ut en stor skrivare på Vasagatan och bära några hundra meter, hur kul är det?
Hållet med dig helt och hållet.
Det finns en 1-timmes parkering på andra sidan gatan där det brukar finnas lediga platser.
Men när ska konkurrensen öka här i Göteborg är frågan? Scandinavian ligger i Mölndal, har ett rätt liten display för kameror. Sen har vi Japanphoto, som alltid (?) har känts lite som om butiken sjunger på sista versen, men räddas av fotoboksbeställare. Sen har vi, i mina ögon, en helt okej affär och det är Götaplatsens Foto - fast deras lokaler är ju enormt små, och allt måste gå genom expedit - inte så mkt möjligen att kika själv så att säga. Men bäst av de (två då) som ligger i stan. En trevlig fotobutik till på Avenyn skulle sitta mer än fint. Nej, jag räknar inte med elkedjorna...
Någon som har skvaller om ev framtida butiker som är på gång? *s*