Prylnytt
Fem Pentax-objektiv med fast brännvidd görs om och får röd ring och "HD"-märkning.
Uppgraderingen består av att objektiven 15 mm f/4, 21 mm f/3,2, 35 mm f/2,8 Macro, 40 mm f/2,8 och 70 mm f/2,4 får en ny antireflexbehandling som minskar uppkomsten av ghosting och flare i motljus. Objektiven får också mer rundade bländaröppningar för att ge snyggare bakgrundsoskärpa.
De nya objektiven börjar levereras i september och finns i silver eller svart.
HD PENTAX-DA 15 mm f/4 ED AL Limited. Rekpris: 6.895 kronor inkl. moms.
HD PENTAX-DA 21 mm f/3,2 AL Limited. Rekpris: 6 895 kronor inkl. moms.
HD PENTAX-DA 35 mm f/2,8 Macro Limited. Rekpris: 7.450 kronor inkl. moms.
HD PENTAX-DA 40 mm f/2,8 Limited. Rekpris: 5.100 kronor inkl. moms
HD PENTAX-DA 70 mm f/2,4 Limited. Rekpris: 7.450 kronor inkl. moms
8 Kommentarer
Det är åtminstone ett billigt sätt att stimulera försäljningen. Man kan undra varför inte Canon och Nikon gör minsta förändring av vissa objektiv på 15-20 år.
För de med starka armar som vill fota i APS-C finns SIGMA 18-35mm F1.8 DC HSM Art Lens - mäter otroooligt bra på http://www.dxomark.com/index.php/Lenses/Camera-Lens-Database/Sigma/Sigma-18-35mm-F18-DC-HSM-A-Canon och http://www.dpreview.com/previews/sigma-18-35-1-8/3
För de som har klenare armar så ger Pentax 40mm/2,8 pannkakan riktigt skarpa bilder redan innan "avputsningen".
Fungerar dessa på FF?
NEJ! Det var just det som var kärnan i mitt inlägg; att man gör dessa mycket begränsade uppgraderingar och inga nya objektiv i DA-serien skulle kunna tyda på att man lägger krutet någon annanstans.
Antagligen, åtminstone ett par nya gluggar i höst.
Har redan limited objektiven utan HD, så...
Men tror det blir uppgradering av DA 200 och 300
så småningom, då blir det en 200.