Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Test: Canon RF 45 mm f/1,2 STM – Ljusstyrka och bokeh åt folket!
Fotosidan testar
Extrem ljusstyrka är lockande och kan ge magiskt kort skärpedjup – men det är ofta förknippat med svidande hög prislapp om man vill ha autofokus. Genom smarta kompromisser har Canon lyckats göra ett synnerligen ljusstarkt normalobjektiv till ett pris som passar många. Så här bra är objektivet.
Läs mer...
1
Kamerafilter: Den stora guiden till ND-filter, polarisationsfilter och kreativa effekter
Guide
Plus
Filter är praktiska tillbehör som ger dig möjligheten att manipulera och korrigera dina bilder innan de registreras av sensorn. I den här artikeln gör vi en djupdykning i filtrens värld. Idag finns det många möjligheter att skapa effekter i efterbehandlingen, men i många fall fås bättre resultat genom att använda filter direkt på objektivet.
Läs mer...
5
























7 Kommentarer
Pentax har en liten utvecklingsavdelning. Den här typen av uppdateringar är inte så resurskrävande, men ger ändå en viss nytta. Men visst vore en K-3 III vara välkommen.
En till nyhet på HD-varianten är det avtagbara motljusskyddet som tydligen är för att man ska kunna köra den som ett circular fish-eye på fullformat (vid 10mm), något som redan förekommit genom att folk filat ner motljusskyddet på SMC-modellen.
Som jag förstår det är det en Pentax-design som licensierats till Tokina för Nikon- och Canonversioner
Aha! Så ja, fast tvärtom.
Den har ju avsevärd vidvinkel (180 grader diagonalt) och tecknar runda objekt runda långt ut mot hörnen. Bra till regnbågar, haloeffekter, bilbilder (interiörer) och gruppbilder i trånga utrymmen. Med mera. Raka linjer tecknas kurvigt utom radiellt, där förblir de raka. Man lär sig. Det går att räta upp bilderna i nyare Photoshop.
Ännu bättre antireflexbehandling är ingen nackdel! Och bör funka bra på K1 som cirkulär fisheye.