Merläsning
Guide: Professionell hudretusch utan filter – använd grålager i Photoshop
Bildbehandling
Plus
Även om ett porträtt är väl ljussatt kan det hända att vi inte är nöjda med detaljer och hudtoner. Viss efterbehandling kan krävas i Photoshop, även efter lyckad råkonvertering. Det handlar inte om att fuska fram ett resultat, utan om att diskret korrigera färg och detaljer.
Läs mer...
Carolyn Drake och Roger Ballen bland namnen på Copenhagen Photo Festival
Festival
Copenhagen Photo Festival presenterar ett rejält utställningsprogram för 2026 med flera internationella och nordiska fotografer. Festivalen arrangeras den 11–17 juni på Det Kongelige Teaters Gamle Scene i Köpenhamn och omfattar utställningar, samtal, workshops och andra publika aktiviteter.
Läs mer...
1























5 Kommentarer
Är besviken på att Canon inte gör bättre ifrån sig. Vad är det att komma med ett beskärningsverktyg som är cirkulärt? Nä, de borde snegla på DPP++ istället. Där har vi någon som är kreativ istället.
För er som inte känner till DPP++, ta en titt på min video http://vimeo.com/22141596
Finns att ladda ned gratis http://digitol.free.fr/doku.php?id=dpppp:home , men med låsta funktioner. Enbart till Windows.
Instämmer. DPP har potential att bli riktigt bra, varför inte bättre vitbalansverktyg svart/vitpunkt, nivåer etc.
det är väl ändå väldigt få som använder dpp?
Bildkvaliteten var bättre än ACR/LR/PS, men nu har Adobe ryckt upp sig. Samtidigt ligger inte heller Canon på latsidan.
Man kommer väldigt långt med Canon DPP och programmet är ju gratis.
Det är gratis. Eller rättare sagt, har du köpt en kamera får du med programmet. Du kan även lägga till DPP++ som förbättrar programmet. När jag skickar vidare bilder till tidningen är det oftast enbart DPP jag kör via.