Lomography har tagit fram en handvevad filmkamera, Lomokino Super 35, som laddas med standard 35 mm filmkassetter. Filmrutorna har panoramaproportion.
Precis som i filmkamerornas barndom vevas filmen fram för hand. Detta gör att den färdiga filmen blir lik en gammal stumfilm – ljudlös och med fel hastighet på rörelserna.
Till kameran Lomokino Super 35 säljs en en enkel filmbetraktningsapparat, Lomokinoscope, som också är försedd med en vev.
Lomokino Super 35 laddas med 135-kassetter (35 mm film). För att enkelt kunna betrakta filmen rekommenderas diafilm.
För att justera exponeringen finns en steglös bländare mellan f/5,6 och f/11. Objektivet har fixfokus med ett extra läge för motiv närmare än 1 meter.
Lomokino Super 35 kostar 79 dollar lös och 99 dollar med Lomokinoscope. Läs mer här.
Retro var ordet....spännande. Har själv köpt en Diana F från Lomography, har dock inte kommit mig för att framkalla något än...blir lätt så med analogt ;)
Varför skulle det vara mindre kul att den kommer från LSI? Tvärsom är det vär helt underbart med ett företag som koncentrerar sig på analogt foto och utvecklar nya, roliga produkter.
Om man nu ska vara petig så hade inte stumfilmen fel hastighet på den tiden det begav sig. Det är nu när den visas i tv som man av bekvämlighetsskäl kör för fort. När man anstränger sig att visa den i rätt hastighet får man ett helt annat och mycket "seriösare" intryck.
Har köpt en lomokino och tycker det är en trevlig bekantskap. Har dock börjat använda den som stillbildskamera. 144 korniga härliga små negativ att vara kreativ med i mörkrummet... Kul!
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
11 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Är det inte den ledden man brukar ha halvformat på? Nu har jag inte kollat upp det men det ser ut att vara närmare 1/4-format.
Det traditionella halvformatet är 18x24 och användes i ett flertal 60- och 70-talskameror som t ex Olympus Pen E och Canon Dial 35
Varför skulle det vara mindre kul att den kommer från LSI? Tvärsom är det vär helt underbart med ett företag som koncentrerar sig på analogt foto och utvecklar nya, roliga produkter.