Prylnytt
Flera av de tidigare kamerorna i EOS-serien har fått mycket kritik för sin plastighet och snålt tilltagna grepp. Inget av det är förändrat på nykomlingen 1000D. Den känns fortfarande ganska plastig, och greppet är i minsta laget, även om det är bättre än på föregångarna 400D och 350D.
– Det är alltid en balansgång. Man vill göra kameran så liten som möjligt, samtidigt som den ska vara ergonomisk, säger Roel Lammers, produktansvarig på Canon i Sverige.
Om man vill förbättra ergonomin tycker Roel att man ska satsa på att köpa till ett batterigrepp, som kostar runt tusenlappen.
Även kit-objektiven på de tidigare kamerorna har blivit kritiserat. Roel Lammers är noga med att understryka att 1000D är en instegskamera, det vill säga en nybörjarkamera. Den är specialanpassad för personer som har en kompaktkamera idag, men som vill prova att fota med systemkamera. Enligt honom har den nya gluggen ändå förbättrats avsevärt om man jämför med 400D.
– Det är stor skillnad. Den har högre optisk kvalitet, säger han.

Om man sammanfattar det hela blir det övergripande intrycket av 1000D att det är en ganska lätthanterlig kamera med tydliga knappar och reglage. Sökaren är schysstare än på 350D och autofokusen är hyfsat snabb. Men den är, som tidigare nämnts, lite plastig vilket också gör att den känns billig. Bildkvaliteten kan man ännu inte säga så mycket om eftersom de riktiga testexemplaren ännu inte har släppts. Men jag tror ändå att den här kameran har en stor chans att nå ut till sin målgrupp, med tanke på att Canon verkligen har satsat på att få ner priset.
Läs
relaterad artikel på Fotosidan.
Mer om kameran på
Canons hemsida.
Läs också diskussionerna om kameran på
forumet.
10 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Tack för artikeln.
Jag tycker att canon är bäst i alla lägen vad gäller fotograf som amatör och proffs. De jobbar ständigt med att hitta nya lösningar och idéer.
Sedan kan man ju alltid hitta rätt och fel på produkter som nylanseras oavsett det gäller canon eller ett annat fabrikat.
Tack för artikeln
Och som tillverkaren inte lyssnar till.
Är det egentligen bara fikonsnack.
Prestige, "jag tillhör dom stora fotograferna",
Jag är bäst, jag vet bäst, jag är minsann proffsfotograf på DEN tidningen, och bla bla bla..
Appropå tidningar, har ni tänkt på vilka dyra kameror som dessa fotografer förser sig med och vilka LÅG pixel bilder som syns i tidningarna.
Jag såg en concert, där jag fotade och där diverse tidningar, vad heter det nu, accrediterade får stå längst fram. Jag noterade kameror och objektiv och en enda skitbild i tidningen sen, men va faaan, låt dom jobba...
@Peter: Du lär bli besviken när du får höra att kameran använder samma batterigrepp som 450D.
Vet ni om tidningarna får betalt för att lysa upp en
speciell kamera i "Vi har testat dom senaste....."? ;)