Merläsning
Test: DJI Mavic 4 Pro – kraftfull och mångsidig
Fotosidan testar
Plus
DJI Mavic 4 Pro är en kraftfull och mångsidig drönare för den som utför professionella uppdrag och för den som gör egna kreativa projekt. Det är en rejäl pjäs som är både större och tyngre än sin föregångare – men också med ny gimbal, bättre flygegenskaper och högre precision i tracking och hinderavkänning.
Läs mer...





































4 Kommentarer
Logga in för att kommentera
https://www.expertfoto.se/wp-content/uploads/2019/02/Lowepro-Flipside-Trek-BP-450-AW-open.jpg
Jag har en Mindshiftgear Backlight och har använt den i ett par år. Har inte en enda gång dragit runt den och låtit den hänga i midjebältet. Har provat och det känns ännu bökigare än att ta av den. Dock en väldig fördel med öppning från ryggsidan.
Det krävs lite vana, bl.a måste du släppa på spänningen lite för att kunna dra runt den. Bökigt eller inte, det tillåter dig att komma åt utrustningen samtidigt som du går. Det har varit helt avgörande för mig när jag har fotat dokumentärt och av olika anledningar varit tvungen att t.ex byta objektiv medan jag går med den grupp av personer som jag fotograferar. Det beror ju så klart på hur tungt packad den är. Om jag däremot ställer mig på ett ställe för fota landskap så är det en annan femma så klart.
Prova några gånger tills du hittar en teknik som fungerar. :)