Prylnytt
Gitzos nya kulleder i Traveler-serien riktar sig till entusiaster och yrkesfotografer. Kullederna är kompatibla med Arca-plattor och har en kompakt konstruktion.
Kullorna har en beläggning av volframdisulfid för att de ska röra sig mjukt. Det går att reglera friktionen med en ratt. Runt kulan finns härdad metall som ska ge extra stabilitet.
De tre modellerna kallas GH1382TQD, GH1382QD och GH3382QD och de är tänkta att passa Gitzos stativserier 2 och 3. USA-priserna sträcker sig från 320 till 370 US-dollar. I mitten av november börjar kullederna levereras.
2 Kommentarer
Manfrottos kulleder har varit en större succé. Med tanke på att de ingår i samma företagsgrupp sedan några år tillbaka är det kanske inte omöjligt att Gitzo hämtar know how från Manfrotto.
Är det därför Manfrottos prylar består av Kinesisk plast idag?
Min gamla 055:a höll 20 år, inte en enda plastdetalj...