Prylnytt
Många avancerade kameramobiler, som Iphone X och Samsung S9 Plus, har två kameror på baksidan. Nya Huawei P20 Plus har tre, och ytterligare en på framsidan för selfies.
Liksom i flera tidigare Huawei-modeller har kameran utvecklats i samarbete med Leica. Vid normal vidvinkelfotografering kombineras två av kamerorna. Den ena har en monokrom 20-megapixelsensor (1/2,78 tum, f/1,6) och den andra har en 40 megapixels RGB-sensor.
Färgkameran samplar ner bilderna till 10 megapixel. Detaljåtergivningen och brusnivåerna ska uppges vara bättre än en motsvarande konventionell 10 megapixel-kamera. Det finns ett läge som ger bildfiler på 40 megapixel. Sensorformatet är 1/1,73 tum vilket ger ungefär dubbla sensorytan jämfört med många konkurrenter, vilket ger förutsättning för lägre brus och större dynamiskt omfång. Ljusstyrkan är f/1,8.
Den tredje kameran har en 8 megapixelsensor ( 1/4,4 tum) och ett optiskt stabiliserat teleobjektiv (f/2,4) som ger en bildvinkel motsvarande 80 mm med småbildsformat.

Huawei hävdar att P20 Pro har ovanligt bra lågljusegenskaper. Max-ISO är 102 400. Andra ovanliga egenskaper är fas-AF för att följa rörliga motiv och kort slutarfördröjning.
Även andra punkter i specifikationen är lockande, exempelvis 6GB RAM-minne, åttakärnig processor, viss vattentålighet, 4 000 mAh-batteri och 128 GB intern lagning. Skärmen är 6,1 tum i diameter.
Huawei P20 Pro kommer att börja säljas i april. Priset är cirka 8 600 kronor.
24 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Min förutsägelse närmar sig ett steg i taget....framtidens (dagens kamera) kommer i allt väsentligt se ut och fungera som Light L16. Jag tror vi bara sett början. Mycket intressant att systemkamerans fördelar i allt oftare förekommande fall kommer ersättas av mjukvara och billiga linslösningar(objektiv). Glad påsk!
Inom 10-15 år så tror jag att smartphones kommer ha mjukvara(AI) som kommer ta bilderna åt oss. De kommer automatiskt komponera och redigera dem så vem som helst kan ta "proffsbilder" utan nån som helst kunskap, skicklighet eller ansträngning.
Detta är min förutsägelse iaf. och tanken på det får mig att börja tappa passionen för foto..
Jag tror säkert att smartphones kan hjälpa till att lyfta amatörfotografens bilder och höja lägstanivån. Men allt går att ta ett steg längre.
Jag har lite svårt att förstå varför själva verktyget skulle ta död på fotokonsten eller idén med att vara fotograf. Om man skippar selfies framför slottet och bilder på dagens lunch, så är det väl upp till fotografen att ta kreativa fotokonstbilder. Får vi mobiltelefoner som kan ta riktigt bra bilder rent tekniskt, är väl resten upp till oss själva.
Lars... Läste du ens vad jag skrev?
Jag misstänker att flera sa samma sak när autofokus kom...
Kan ju säga såhär, mina vänner fotograferar idag "bara" med sina mobiltelefoner. De har aldrig ens övervägt att lägga ut x antal tusen på en kamera och sen ett x antal tusen på objektiv. Dagens mobiler tar riktigt bra foton och särskilt med alla appar som finns att ladda ner.
Det är jag som har en Sony a7ii resten kör smartphone....
Sen känner jag ju en del "fotografer" alla äldre än 50+ och de kör dslr...
Tror som såhär att mobiltelefoner tar över konsument kameran.
Joakim, visst, för de flesta så räcker ju en smartphonekamera. Fast de flesta är heller inte entusiaster eller proffs. Det finns ju dock även en del yngre som kanske blir väldigt intresserade av foto just pga. sin smartphone och sedan köper en ILC för att lära sig mer och utveckla sitt fotande. Men för nån som bara tar "snapshots" och postar bilderna på sociala medier så är ju en smartphonekamera den ultimata kameran.
Men sorgligt nog så kommer det nog så småningom ändå bli så att smartphonekamerorna tar över helt..
@Mahdi: Antagligen, men AI är väsensskild från vanlig automatisering, så det blir nog lite mer spännande framöver än när AF infördes i kameror.
Själv skulle jag aldrig lägga 8k på en telefon som dessutom snart blir "gammal".
Det finns AI i P20-modellerna och den kommer att guida en igenom komposition, raka horisonter och en del annat. Så det går att kika på framtiden redan nu!
Speciellt med ett objektiv med ljusstyrka f/2.4 vilket väl innebär en ekvivalent ljusstyrka (jämfört med småbild) på f/jättemycket.
Huawei trollar mycket med mjukvaran. Bilden från teleobjektivet kommer slås samman med både 40 MP sensorn och 20 MP sensorn och så väljs de bästa bitarna ut. I vart fall på de modeller med två kameror tycker jag det lyckas väldigt väl.
Ljusstyrkan blir densamma med samma bländare. Däremot blir skärpedjupet stort, precis som med alla mobilkameror med pytteliten sensor. Det behöver dock inte vara en nackdel.
Ljusstyrkan är oberoende av sensorstorleken, ja, men den ekvivalenta ljusstyrkan är det inte.
Ja. Så nu kan de flesta slänga ut sina datorer och uppgradera till en smartphone då.
Eh. Nja. Denna åttakärniga processor är ju specialdesignad så knappast lika kraftig som i en pc.
Övergången kommer att gå stegvis, för fotografen, från kamera till mobilkamera, först blir konsumentkameran en förlorare, sedan proffskameran.
När proffsen upptäcker smidigheten och bildkvaliten hos mobilkameran, inom några år (5-10 år), då blir det "omodernt" med en tung och skrymmande utrustning.
Intresset, passionen dör inte ut, att skapa bilder, - det är bara "verktyget" som är annorlunda.
Intressant att många är okunniga om fysikens lagar & tror att det kommer
bli "omodernt" med tung utrustning då det inte har nått med mode att göra
utan att det inom visst fota krävs för att få de bilder man vill ha.
IDAG ja... inte i förrgår :-)