Annons
X. Oanvända vyer > Nyheter > Zeiss vidvinkel nu till Canon

Zeiss vidvinkel nu till Canon

Zeiss släpper nu det vidvinkliga Distagon T* 3.5/18 till Canon. Objektivet har tidigare funnits till Nikon och Pentax.

Nu får alltså även Canonägare chansen att använda det. Objektivet visades upp på Photo Imaging Expo 2009 i Tokyo och kommer att släppas i slutet av året.

Publicerad 2009-03-31.

3 Kommentarer

Chasid 2009-03-31 22:38  
Äntligen! Jag kommer nog att köpa mig ett exemplar när objektivet finns begagnat om ett par år :)
//Chasid
Kijana 2009-04-01 00:00  
Vet inte om jag behöver ett 18 millimeters, men den viktigaste frågan är: Kommer det fler objektiv med Canonfattning därifrån?
snap01 2009-04-01 08:40  
Det finns redan zeiss optik till canon i dagsläget bla 50mm och 85mm. Dom som är annonserade till canon är bla den grymma 21mm som skulle kommit till sommaren men troligen kommer ut i september. Om man vill kolla hur bra optiken är så finns det mtf mätningar på 16-9 sidan. Dom riktiga guldkornen är 21mm,28mm,35mm. Det svarta fåret är 25 mm den är inte bra i hörnen. Trots att 18mm inte är helt optimal i hörnen så är den bra mycket bättre än tex 14-24 i hörnskärpa. Den testades i sista numret i tidningen foto med toppbetyg men 21mm är ännu vassare.
Till canon har optiken ze beteckning. I sverige har molfo (pekka) agenturen. Du kan se mer om opiken på zeiss hemsida.

Merläsning

ANNONS
Götaplatsens Foto