Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...


















14 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Men man blir allt lite ledsen i ögat: "Konsekvensen blir att det krävs maxbetyg för att komma in."
Känns som att dom går miste om en hel del kreativa och konstnärliga talanger när dom måste ha "maxbetyg". Man har ju hört om liknande praktiska utbildningar som får ut färre ut i arbetsmarknaden och fram för allt som stannar kvar på den specifika arbetsmarknaden när betygs kriterierna för intag höjts.
Då är frågan, blir utbildningen i fråga sämre eller är det fel folket som får chansen att utbildar sig?
Njä, jag tycker allt det blir lite fel när den sån här linje ska ta in på högsta betyg...
Det känns spontant fel att gå efter betyg till kreativa utbildningar. Tror knappast det i slutändan är de mest lämpade. Inte heller de som kommer att ha mest nytta av utbildningen. Intervjuer, arbetsprov osv borde väga in mer.
Nu är det grova generaliseringar, men det känns som om de med maxbetyg är överkvalificerade och egentligen bör söka sig annan utbildning i första hand.
Jukka, om någon med maxbetyg vill lära sig bildbehandling, vilken utbildning föreslår du i stället?
Jag håller mig dig. Samtidigt är utbildning inte samma som kreativt utlopp. Jag är exempelvis väverska i grund och botten, och jag har träffat några som ville satsa på vävning och släppte det när de märkte hur mycket matte / kalkylering som ingick. Man kan helt enkelt inte bara blanda några färger och väva på.
Lite så är det väl också med fotoutbildningar.
Per Sonne hette egentligen Christer Strömholm och de tio bilderna var hämtade från hans då aktuella utstälning på Camera Obscura....
Med detta sagt; utbildning är ingen garanti...
Haha, det där är verkligen skrämmande.. Det är precis som om fotohögskolan ser sig som "förmer".. Den utbildningen är ju rent löjeväckande. Fotohögskola ska väl för sjutton inte handla enbart skit-flummig konst-fotografi?
Vilken grej! Klockrent! :)
Arbetsprover kan kanske vara en lösning, men jag ser lite problem med det också:
1) Det kostar mycket med administration och tid att gå igenom mångas prover, 1000 i detta fallet.
2) Det är subjektivt. Kan kanske "jämnas ut" om man låter en relativt stor grupp titta på proverna. Men då blir problemet i 1) allt större.
3) Är det självklart att man måste ha färdiga arbetsprover att visa upp? Man ska ändå gå på kursen/utbildningen för att lära.
Jag har inget bra förslag på hur antagning till utbildningar bör ske. Vet att man börjat praktisera intagningsprov (ett skriftligt test) på vissa utbildningar på tekniska högskolor.
Känner med er som inte kom in...