Prylnytt
Kodak Alaris meddelar att efterfrågan på den monokroma filmen Kodak BW400CN som framkallas i färgprocessen C-41 är så låg att de lägger ner tillverkningen. Detta fick Ilford att snabbt reagera.
Ilford kontrade snabbt på Kodaks pressmeddelande med budskapet att de fortsätter med sin motsvarighet, Ilford XP2 Super.
Trots att Kodak BW400CN ger svartvita bilder är den rent tekniskt mest lik negativ färgfilm och framkallas i färgprocessen C-41. Istället för tre färgkänsliga lager har filmen ett lager som är känsligt för alla färger.
Kodak Alaris beräknar att BW400CN ska gå att köpa i ungefär ett halvår framöver.
8 Kommentarer
Kodaks anläggningar är anpassade för en helt annan volym än dagens. Då blir det svårt att finna lönsamhet. Det går antagligen att göra mer småskalig tillverkning som är lönsam med små volymer, men det är väl inte Kodak intresserade av att göra. Jag hoppas att de kan låta andra tillverka deras nedlagda filmer utan att behöva betala en massa licenspengar.
Det är inte nattsvart. Rollei har lanserat flera nya filmsorter de senaste åren och Ilfords försäljningskurva vände uppåt för ett par år sedan (deras filmtillverkning+försäljning ökar m.a.o.)
Kodak är en gigant och har som Fröderberg skriver helt överdimensionerad tillverkning. Dessutom går de dåligt på fler fronter. Det är naturligt att de skär ner och deras kräftgång är inte alls symptomatisk för hur den analoga branschen mår i övrigt. Den verkar faktiskt må alldeles utmärkt.
Jag läste i någon fototidningen att flera av Londons konstskolor har återupptagit mörkrum och analog fotografi i undervisningen. Även om detta så klart är väldigt marginellt så säger det något om synen på analog bildframställning. Den har fortfarande en självklar plats!
Oljemålning dog inte ut när fotografiet slog igenom. Biograferna lever i högönsklig välmåga trots tv, video, dvd och internet. Så kallad "analog fotografi" kommer att fortsätta att finnas, men borta är förstås dess position som den dominerande teknologin inom fotografisk masskonsumtion.
B)