Nyheter
Vi har haft en hel del förfrågningar om vi inte skulle ha en chat på fotosidan.se.
Tanken med en chat är att vi skulle kunna skapa temakvällar med diskussion om en viss bild, någon fotograf får svara på frågor etc. Men självklart vill vi att den skall uppmuntra till ännu mer informationsutbyte.
hmmm, det är väl jag som är trög då, men när jag först hette lucca, funkade det ett tag, sen stod det att det var upptaget helt plötsligt och att jag hade 60 sek på mig att ändra det, när jag sedan ändrade det, kom samma mess upp igen efter nån minut...vaffö?
Fattar inte nåt. När jag tryckte på länken så fick jag meddelandet "hämtar java virtual machine", när jag tryckte ja så fick jag meddelandet "We're sorry. Automatic installation of Microsoft Virtual Machine is no longer provided for Microsoft Windows XP.
Larsa,Jag använder också xp,det funkar utan några som helst problem.Kolla i dina "Internet alternativ","Avancerat"På "Microsoft VM" ska det mittersta alternativet,"Java JIT kompilatorn" vara ibockad.Det borde funka.
Anders skrev: Larsa,Jag använder också xp,det funkar utan några som helst problem.Kolla i dina "Internet alternativ","Avancerat"På "Microsoft VM" ska det mittersta alternativet,"Java JIT kompilatorn" vara ibockad.Det borde funka.
Hjälp! Anders (eller nån annan), jag hittar inget sånt i internetalternativ? Jag har xp-home edition, senaste varianten. Larsa.
vilket namn jag än väljer så¨kommer det efter ett liiitet tag upp en text där det står att jag har si o så många sek på mig att ändra nickname...grrr!
Även om jag ändrar så kommer samma mess upp igen...varfööör?
Hmm Det funkar inge vidare (för mig iallafall) Oftast så blir det som Lucca L beskriver ovan..Då går det inte att verifiera med lösenord..Varken via kommando eller "Nick Serv Panel", den går inte att få upp..Någon enstaka gång så funkar det...Jag har "Jesper_K" som nick med den säger att "Jesper" är upptaget..Men det kanske blir bättre.. Bra initiativ dock!! Jesper
Jag ska försöka sammanfatta mina intryck.
För det första tog det mig tre dagar och ett otalt antal försök att lyckas med det mest basala - logga in. Detta trots att det enda man skulle gör var att avgöra huruvida man använder en gammal browser eller ej och därefter komplettera sitta alias på Fotosidan med en emailadress. När jag skriver detta slår det mig att även Emailadressen bör vara förifylld.
För det andra, när jag väl kommer in så får jag ständigt frågan om nickname. De som jag testar är upptagna, vilket känns skumt då jag efter ett tag börjar köra helt godtyckliga ord.
För det tredje verkar 70% av den text som produceras i fönstret genereras av applikation. Det är okay om man kör Liza men inte när man försöker interagera med andra människor.
Nu är det väl inte så att jag har svartbälte i chattar men jag har stor erfarenhet av andra web-applikationer och denna chatt är bland det sämsta jag har sett. På rak arm kan jag endast komma på en applikation som har överträffat den. Det är originalversionen av "Sök privatpersoner" som fanns bakom inloggning på telia.se. Där var man tvungen att fylla i alla uppgifter innan det överhuvudtaget fanns en antydan till möjlighet att få en träff. Med alla uppgifter menar jag verkligen alla uppgifter, t o m de man ville söka efter.
Givetvis är det så att det bara är för mig att sluta försöka använda chatten om jag inte gillar den men jag tycker att det är synd att en i övrigt fantastisk site svärtas ner av en kass tredjeparsapplikation - eller?
jag kom in utan några som helst problem och jag behövde inte heller skriva i email/nickname.....fast den verkar ganska så enkel i sig inte så avancerad precis.......
Kul att min idé blev testad i alla fall. Men ett email kunde ni väl ha skickat?
Förövrigt vill jag bara säga, till alla skeptiker, att den här appleten är otroligt konfugireringsbar. Den går I princip att få att se ut hur som helst, och den är inte konfigurerad optimalt nu. Det går att göra den både mer funktionell och snyggare.
helt obegripligt för en dumsnut på datorer som jag. försökte men icke sa nicke. Ge en lättfattlig inf om hur man gör. Av svaren att döma är det datanissar som kan det här..
Jag vet inte riktigt vad jag ska säga...På min site där jag använder samma applet (konfigurerad anorlunda) har ingen klagat på att den skulle vara för avancerad. Givetvis måste man ha java installerat. Jag vet inte exakt var man hittar det (kommer förinstallerat på alla senaste windows versioner), men testa mcrosoft.com, eller java.sun.com
Nu måste jag KLARGÖRA en sak, chatten är en TEST funktion. Vi har lagt ner 0 (noll) minuter på GUI/användbarhet och jag kan lova att om vi tycker att chatt är ngt bra för fotosidan.se så kommer vi att se till att det blir enkelt. Men vi vill vara säkra på de 5.000 kr den kostar kommer att ge ngt tillbaka.
David: jag kan snickra ihop en guide till hur man tankar ner en IRC-klient på 5 minuter, sen behöver det inte kosta några pengar alls, bara att välja ut ett lämpligt irc-nät och skapa en kanal :)
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
61 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Som synes jag kör xp, hjälp!
Hjälp! Anders (eller nån annan), jag hittar inget sånt i internetalternativ? Jag har xp-home edition, senaste varianten. Larsa.
Även om jag ändrar så kommer samma mess upp igen...varfööör?
För det första tog det mig tre dagar och ett otalt antal försök att lyckas med det mest basala - logga in. Detta trots att det enda man skulle gör var att avgöra huruvida man använder en gammal browser eller ej och därefter komplettera sitta alias på Fotosidan med en emailadress. När jag skriver detta slår det mig att även Emailadressen bör vara förifylld.
För det tredje verkar 70% av den text som produceras i fönstret genereras av applikation. Det är okay om man kör Liza men inte när man försöker interagera med andra människor.
För det femte är GUI:et extremt icke intuitivt.
PS Ha, jag kom på en sak till, spårbarheten. I forumen kan man leta efter information men i en chatt är informationen flyktig. DS
Kul idé annars....
Förövrigt vill jag bara säga, till alla skeptiker, att den här appleten är otroligt konfugireringsbar. Den går I princip att få att se ut hur som helst, och den är inte konfigurerad optimalt nu. Det går att göra den både mer funktionell och snyggare.
Inte för att det spelar så stor roll, bara undrar lixom :)