Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...

























24 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Vilka är denna "mediaelit" och varför skulle dessa handskar vara gjorda för just dem? Är det inte lite jobbigt att hela tiden leta efter något att klaga på?
och du vet det för att du har testat dom eller du bara tror att dom inte är bra ?
När media eliten sitter vid sina uteserveringarsskrivbord på söder o dricker latte så garanterar jag att dom inte kommer behöva använda såna här handskarna. VErkar som du helt missuppfattat målgruppen, o dessutom inte ens testat handskarna innan du kommenterar.
Fungerade rätt bra (ej perfekt) i -10 när man står 8h på götgatan i snålblåsten ändå.
/Stephan
De (få) gånger jag har fotograferat i starkt kyla har jag haft ett par tunna fingervantar av något slags syntetmaterial på mig med ett par tjocka tumvantar utanpå. Tumvantarna fästs med ett snöre i jackärmen så att man snabbt kan kasta dem av sig utan att tappa dem.
Kanske inte ger den rätta looken på trottoaren.
Handskar med lös fingertopp kyler kraftigt på känsligt ställe och släpper ut värmen som en skorsten.
För några år sedan gjorde jag ett fotojobb i minus 47 grader.
Bilen fick stå på för att tina upp en kamera medan den andra smattrade på utan problem.
Det var inte snällt mot bilen.
https://www.addnature.com/hestra-windstopper-pullover-mittens-M505370.html?vgid=G539445&c=816&_cid=22_-524_236406_236421_375719_1008264_0_Prisjakt.nu&utm_source=Prisjakt&utm_medium=psm&utm_campaign=Kl%E4tterhandskar&utm_content=Hestra&utm_term=539445
De påminner till nästan 100% om s.k. "torg-gummevantar"! Det är nog bara materialet och priset som skiljer!
och kanske enda bra snowboard har fört med sig. Dom har ofta handledsrem så att man bara kan kasta av dom och dom brukar vara varma. Så ett par tunna fingerhandskar i, så brukar jag göra. Fungerar bra för långa vistelser i kyla med kortare fotosessioner.
Borde göras handskar som har särskilda fack/fickor för just sådana där engångsvärmekuddar. Två till fyra sådana välplacerade per handske lär kunna hålla handen varm. Inte lika high tech som batteridrivna värmeslingor men för den som bara fotar intensivt (där man behöver vara redo hela tiden utan "utanpåhandskar") då och då så lär det funka.
The Heat Company gör såna handskar.
https://www.theheatcompany.com/en-gb
Lysande, har jag missat!
Håller med Tommy, snittade vinterhandskar från Tegera samt några värmekuddar funkar utomordentligt, och jag är frusen!
Finns även sulor för dessa... inte att förglömma.
Får börja titta på något sånt.