Fotografen Julia Lindemalm skildrar vår motsägelsefulla relation till katten. Hon har länge undersökt människans relation till djur och har skildrat djurparker i Europa och USA. Hon har bland annat fotograferat Joe Exotic, mer känd som ”Tiger King”.
I ”Katt People” sätter Lindemalm fokus på tamkatter och människorna som älskar dem och som har vigt sina liv åt katter. Kattens status är både hög och låg, från stylad utställningskatt till övergiven sommarkatt. Vår samexistens är komplicerad - kanske är det därför vårt vildaste tamdjur väcker så starka känslor.
”Jättekul att äntligen kunna visa Katt People hos oss. Katter är spännande kompanjoner. Är det vi som äger dem eller tvärtom? Under pandemin har de gett sällskap åt många, men katterna kanske mest har undrat varför de inte får vara i fred längre”, säger Sara Grevlund, intendent på Arbetets museum i ett pressmeddelande.
Julia Lindemalms första fotobok ”Katt People”, gavs ut 2017 och året efter kom ”Zoo World”. 2016 fick hon Lars Tunbjörk-priset. Hon har även vunnit pris i Årets Bild och blivit nominerad till World Press Photos Joop Swart Masterclass.
Utställningen pågår nu och visas till och med 14 augusti på Arbetets museum i Norrköping.
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
2 Kommentarer
Logga in för att kommentera