Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Upphovsrätt som retuschör

Produkter
(logga in för att koppla)

Klarre.se

Medlem
Hej,

Jag retuscherar en del bilder från en fotograf. Har försökt hitta information om vem som äger rättigheterna till bilderna efter retuschering, men utan framgång.

Någon som har en bra länk, eller vet hur det funkar med upphovsrätt på retuscherade bilder?

/Jocke
 
Jag retuscherar en del bilder från en fotograf. Har försökt hitta information om vem som äger rättigheterna till bilderna efter retuschering, men utan framgång.
Fotografen äger upphovsrätten till sina bilder. Bara om retuschen är så omfattande att bilden kan anses vara ett nytt verk kan retuschören få upphovsrätt, oftast då delad upphovsrätt med fotografen.

Samma fråga diskuterades nyligen i en annan tråd.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto