Install the app
How to install the app on iOS
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en lite för gammal webbläsare, du bör uppdatera den.
Har man slutat diskutera fotografiska bilder?
- Trådstartare Terje H
- Start datum
apersson850
Aktiv medlem
Eller snarare avfärdade vi en teknikfunktion som icke väsentlig för det som (ska?) diskuteras.Och där blev tråden en teknikdiskussion![]()
Varför det? Det är förmodligen större sannolikhet att du får en bredare spridning på besökarnas primära intressen om utställningen är på en mindre ort.Sedan beror det givetvis också i vilket sammanhang man har en utställning; om det är på det lokala biblioteket eller på ett större galleri i någon storstad.
Samma sak gäller nog vilken fotograf som helst, allmänt känd eller ej. Men det är svårare med den som inte är rikskändis, för då finns det inte för allmänheten lika välkänd historik bakåt i tiden.Tycker man kan få mycket intressanta perspektiv kring bildskapandet om man diskuterar någon känd fotograf; det kan vara diskussioner kring en fotografs utveckling genom åren och försöka förstå vad som kan ha gett den utveckling.
Terje H
Aktiv medlem
Mer än någonsin gäller ju devisen att skilja agnarna från vetet. Om man är på Instagram blir det ju mycket skrollande innan man hittar ett guldkorn - men det gäller ju också att kanske undvika att "sätta världsrekord" i antal bilder som konsumeras.Innan man börjat anslysera en bild har det kommit en till och en till och en till. Jag tror det är den stora mängden som gör att ingen orkar ens försöka. Tyvärr.
Terje H
Aktiv medlem
Det beror på vad som är målet, både för fotograf och publik. Alla kanske inte har det som mål att söka stor publik, utan en mer intresserad publik. På ett större galleri stannar publiken ofta längre, diskuterar med utställaren, diskuterar bilderna. På det lokala biblioteket kanske du når en större publik, men du får mindre djupare respons på bilderna. Lite som Instagram, du kan få flera hundra gillanden på en bild - men nästan inga djupare reaktioner. Är de bästa bilderna de som får flest gillanden?Eller snarare avfärdade vi en teknikfunktion som icke väsentlig för det som (ska?) diskuteras.
Varför det? Det är förmodligen större sannolikhet att du får en bredare spridning på besökarnas primära intressen om utställningen är på en mindre ort.
Samma sak gäller nog vilken fotograf som helst, allmänt känd eller ej. Men det är svårare med den som inte är rikskändis, för då finns det inte för allmänheten lika välkänd historik bakåt i tiden.
Klart det är lättare att diskutera fotografer om det är mer allmänt kända fotografer - men vi får heller inte här se bort ifrån vilken publik som diskuterar fotograferna.
Centrala frågan: Om regeringen skulle sortera ut vilka konstnärer som skulle få statlig konstnärslön efter vilka konstnärer som flest tycker om - hade vi då utvecklat konsten? En evighetsfråga som är svårt att ge ett klart svar på.
Med risk för att kallas för kultursnobb...
Senast ändrad:
Ventures
Aktiv medlem
Jag tycker tvärt om. Till del i alla fall. Jag tycker att det bör finnas ett tolkningsutrymme i konst för att den ska vara bra. Förklarar konstnären budskapet så tar man ifrån läsaren möjligheten, och förmodligen nöjet av att själv få tolka.
Jag tycker det kan vara bra att veta hur fotografen tänkt. Ta Terjes bild i början som skulle kunna avfärdas som att kameran råkat avfyras i fickan. Kanske har den det, kanske var det en speciell känsla som Terje ville förmedla? Jag tror på det senare i detta fall. Kanske hur Fotosidan upplevs angående diskussioner kring bilden? Jag ser åtminstone inte någon sprittande glädje.
apersson850
Aktiv medlem
Där är det farligt nära att man som fotograf väljer ut de som diskuterar ens bilder på ett "snällt" sätt, vilket förmodligen är det allra sämsta om man vill bli bättre, eller åtminstone annorlunda, i det sätt man skapar bilder.Klart det är lättare att diskutera fotografer om det är mer allmänt kända fotografer - men vi får heller inte här se bort ifrån vilken publik som diskuterar fotograferna.
Just mina orienteringsbilder publiceras mest på internet och konsumeras förstås mest av de närmast sörjande, alltså de som kanske är med på någon av bilderna. Undantaget är de som väljs ut av en bildredaktör för att komma med i en speciell orienteringstidning, en som fortfarande trycks på papper (rent tekniskt printas den).
Därför hör jag förstås inte så mycket från de som glor på bilderna, utom de som vill köpa någon bild i full upplösning eller de som vill använda dem i någon klubbpublikation. Eller kanske inte vill vara med på internet. Men det händer ibland att någon kommer på en tävling där jag fotograferar och vill antingen prata om en viss bild de sett eller om bilderna i allmänhet. Så lite feedback får jag på det sättet.
Sen är det naturligtvis fritt fram för andra att diskutera dem utan att jag vet om det. Då jag har bilder tillbaka från den tiden när det är skannade diabilder fram till nutid är det ju enkelt att se utvecklingen, både på de som idrottar och på fotografen.
fotobollfoto
Aktiv medlem
Vi kan fundera på viken intention Terjes åtelkamera hade när den plötligt registrerade en rörelse och därför aktiverade slutaren. Vilka känslor ville maskinen förmedla. Jag tror inte vi hittar ett svar. Kompositionen stod älgen för.Jag tycker det kan vara bra att veta hur fotografen tänkt. Ta Terjes bild i början som skulle kunna avfärdas som att kameran råkat avfyras i fickan. Kanske har den det, kanske var det en speciell känsla som Terje ville förmedla? Jag tror på det senare i detta fall. Kanske hur Fotosidan upplevs angående diskussioner kring bilden? Jag ser åtminstone inte någon sprittande glädje.
Vad Terje ville med publiceringen här i tråden har han beskrivit.
fotobollfoto
Aktiv medlem
Lite här och där i tråden nämns "bra bilder" och "duktiga fotografer". Detta är begrepp som måste vara sammanhangsberoende. Tänker jag. En duktig orienteringsfotograf är inte nödvändigtvis en duktig älgfotograf. En bra orienteringsbild kan bara ur vissa aspekter jämföras med en bra älgbild.
Eller har jag fel i ovanstående?
Vilka är de allmängiltiga adpekterna vi kan diskutera osvsett motiv och genre utan att blanda inteknik?
Adjektiven är dessutom för många av oss subjektiva mått.
Pixlar, färgdjup, skärpa mm har vi lätt att enas om de objektiva mätvärdena.
Medan adjektiven är svårare att sätta gemensamm mått för.
När vi nu vill börja diskutera Bild, och då särskilt de duktiga fotografernas bra bilder, då är det väl bara att sätta igång. Men då kan inte jag bidra med något frö att starta diskussionen med. Jag räknas inte in bland de duktiga som tar bra bilder.
Eller har jag fel i ovanstående?
Vilka är de allmängiltiga adpekterna vi kan diskutera osvsett motiv och genre utan att blanda inteknik?
Adjektiven är dessutom för många av oss subjektiva mått.
Pixlar, färgdjup, skärpa mm har vi lätt att enas om de objektiva mätvärdena.
Medan adjektiven är svårare att sätta gemensamm mått för.
När vi nu vill börja diskutera Bild, och då särskilt de duktiga fotografernas bra bilder, då är det väl bara att sätta igång. Men då kan inte jag bidra med något frö att starta diskussionen med. Jag räknas inte in bland de duktiga som tar bra bilder.
hampusm
Aktiv medlem
Om vi bortser från de tekniska aspekterna som t.ex. exponering och skärpa, så är väl komposition och uttryck två något mer subjektiva attribut man kan diskutera. Lite knepigare blir det när fotografen t.ex. använder sig av vad som rent tekniskt skulle anses vara dålig exponering för att skapa ett uttryck…Lite här och där i tråden nämns "bra bilder" och "duktiga fotografer". Detta är begrepp som måste vara sammanhangsberoende. Tänker jag. En duktig orienteringsfotograf är inte nödvändigtvis en duktig älgfotograf. En bra orienteringsbild kan bara ur vissa aspekter jämföras med en bra älgbild.
Eller har jag fel i ovanstående?
Vilka är de allmängiltiga adpekterna vi kan diskutera osvsett motiv och genre utan att blanda inteknik?
Adjektiven är dessutom för många av oss subjektiva mått.
Pixlar, färgdjup, skärpa mm har vi lätt att enas om de objektiva mätvärdena.
Medan adjektiven är svårare att sätta gemensamm mått för.
När vi nu vill börja diskutera Bild, och då särskilt de duktiga fotografernas bra bilder, då är det väl bara att sätta igång. Men då kan inte jag bidra med något frö att starta diskussionen med. Jag räknas inte in bland de duktiga som tar bra bilder.
Det är många delar på det här spettet.
fotobollfoto
Aktiv medlem
Komposition lärs ut i fotoböcker. Den som har läst tillräckligt många såna slutar nog att känna bild och refererar hellre de normer som han tagit till sig. Gyllene snitt och allt det där. Eller?
Terje H
Aktiv medlem
Ibland är fel exponering rätt, ibland är rätt helt fel... Men en bild är ju så mycket mer än att relatera till skärpa och exponering. Vad kan det vara som gör att vissa som är rätt enligt "regelboken" blir helt fel - och hur kan något som är helt fel blir fullkomligt rätt? Och möjligt nyskapande.Om vi bortser från de tekniska aspekterna som t.ex. exponering och skärpa, så är väl komposition och uttryck två något mer subjektiva attribut man kan diskutera. Lite knepigare blir det när fotografen t.ex. använder sig av vad som rent tekniskt skulle anses vara dålig exponering för att skapa ett uttryck…
Det är många delar på det här spettet.
Det subjektiva har stor betydelse, men vi fotografer tenderar att hålla oss till det objektiva. Varför?
Terje H
Aktiv medlem
Förstår dig inte helt... Att vara kunnig och påläst kan nog ge tråkiga och förutsägbara bilder, men då har man kanske inte tagit till sig kunskapen och det man läst på rätt sätt. Möjligen?Komposition lärs ut i fotoböcker. Den som har läst tillräckligt många såna slutar nog att känna bild och refererar hellre de normer som han tagit till sig. Gyllene snitt och allt det där. Eller?
apersson850
Aktiv medlem
Kanske det. "Rätt sätt" enligt vems definition?
Här är orienteringsbilden igen, fast annorlunda beskuren. Det här är definitivt "utanför boxen", inte enligt de flesta fotoböcker, helt tvärt emot Terjes fars normer och lämnar plötsligt fler obesvarade frågor.
Vad är det som händer till vänster?
Vem är det som håller i kartan?
Varför är personen inte på bilden?
Vem var så klantig och gjorde en sådan bild?
När får vi reda på vem det är?
Kommer det en bild till som visar personen?
Är det någon som springer eller är det bara banläggaren som inte vill skylta på bild?
Samt den största av dem, blev bilden bättre eller sämre?

Här är orienteringsbilden igen, fast annorlunda beskuren. Det här är definitivt "utanför boxen", inte enligt de flesta fotoböcker, helt tvärt emot Terjes fars normer och lämnar plötsligt fler obesvarade frågor.
Vad är det som händer till vänster?
Vem är det som håller i kartan?
Varför är personen inte på bilden?
Vem var så klantig och gjorde en sådan bild?
När får vi reda på vem det är?
Kommer det en bild till som visar personen?
Är det någon som springer eller är det bara banläggaren som inte vill skylta på bild?
Samt den största av dem, blev bilden bättre eller sämre?

fotobollfoto
Aktiv medlem
Jag avsåg diskussionen om bild. Inte skapandet. Den påläste refererar gärna de vedertagna principerna som finns.Förstår dig inte helt... Att vara kunnig och påläst kan nog ge tråkiga och förutsägbara bilder, men då har man kanske inte tagit till sig kunskapen och det man läst på rätt sätt. Möjligen?
Sedan är det nog så att bilder som verkligen sticker ut gör det för att de faktiskt bryter mot dessa principer.
fotobollfoto
Aktiv medlem
Ha ha, underbart!Kanske det. "Rätt sätt" enligt vems definition?
Här är orienteringsbilden igen, fast annorlunda beskuren. Det här är definitivt "utanför boxen", inte enligt de flesta fotoböcker, helt tvärt emot Terjes fars normer och lämnar plötsligt fler obesvarade frågor.
Vad är det som händer till vänster?
Vem är det som håller i kartan?
Varför är personen inte på bilden?
Vem var så klantig och gjorde en sådan bild?
När får vi reda på vem det är?
Kommer det en bild till som visar personen?
Är det någon som springer eller är det bara banläggaren som inte vill skylta på bild?
Samt den största av dem, blev bilden bättre eller sämre?
Visa bilaga 178686
Ja den gav onekligen nya vinklar att diskutera.
Falumas
Aktiv medlem
Fast sannolikheten att det skulle vara något annat än en orienterare som viftar med en karta 4m från en orienteringskontroll är låg, så man behöver nog livlig fantasi för att komma på något annat.
Vem det är säger mig lika mycket både när jag bara ser en hand och när jag ser hela personen. Men jag har inte följt sporten mycket efter att jag lade av att utöva den, vilket var för ca 35år sedan. Då var nog inte denna utövare ens född.
Det var inte Annichen Kringstad, men det är knappt ens säkert att jag skulle känna igen henne längre.
Vem det är säger mig lika mycket både när jag bara ser en hand och när jag ser hela personen. Men jag har inte följt sporten mycket efter att jag lade av att utöva den, vilket var för ca 35år sedan. Då var nog inte denna utövare ens född.
Det var inte Annichen Kringstad, men det är knappt ens säkert att jag skulle känna igen henne längre.
fotobollfoto
Aktiv medlem
Jag körde lite instapublicerigar under sommaruppehållet för något år sedan. Hårt beskuret. Endast fötter på spelare. Uppmanade min följarskara att gissa spelaren. Det var en bagatellartad uppgift tydligen. De gissade rätt direkt.
Följarskaran är liten och antalet möjliga spelare inte heller så många.
Men ja, det blev ju ett lite särskilt sätt att "diskutera bild" den sommaren

Följarskaran är liten och antalet möjliga spelare inte heller så många.
Men ja, det blev ju ett lite särskilt sätt att "diskutera bild" den sommaren

apersson850
Aktiv medlem
Då gör jag det lite lättare genom att visa en bild som är tagen 1982, på 5-dagars i Luleå. Sista kontrollen sista dagen. Hon vann, inte helt otippat.Det var inte Annichen Kringstad, men det är knappt ens säkert att jag skulle känna igen henne längre.

Insåg att jag borde tala om att tjejen på den första bilden är Alma Svennerud, Karlskrona SOK. Årets komet 2024, landslagslöpare i seniorlaget redan som junior och den som spurtade hem ungdomarnas 10-mila åt Karlskrona när 10-mila gick i Glimåkra 2019. Hon avancerade från tredje till första plats mellan sista kontrollen och mållinjen, där hon vann över OK Ravinen med en (!) sekund.
Jag har en bild på det också, men det var kanske inte bara orientering vi skulle diskutera här...
Senast ändrad:
apersson850
Aktiv medlem
Nej, även banläggaren är ju också en orienterare. Möjligen om vi snävar in det till en tävlande orienteringslöpare kan det finnas alternativ.Fast sannolikheten att det skulle vara något annat än en orienterare som viftar med en karta 4m från en orienteringskontroll är låg, så man behöver nog livlig fantasi för att komma på något annat.
Falumas
Aktiv medlem
Då gör jag det lite lättare genom att visa en bild som är tagen 1982, på 5-dagars i Luleå. Sista kontrollen sista dagen. Hon vann, inte helt otippat.
Visa bilaga 178699
Insåg att jag borde tala om att tjejen på den första bilden är Alma Svennerud, Karlskrona SOK. Årets komet 2024, landslagslöpare i seniorlaget redan som junior och den som spurtade hem ungdomarnas 10-mila åt Karlskrona när 10-mila gick i Glimåkra 2019. Hon avancerade från tredje till första plats mellan sista kontrollen och mållinjen, där hon vann över OK Ravinen med en (!) sekund.
Jag har en bild på det också, men det var kanske inte bara orientering vi skulle diskutera här...
Den där bilden är värd att diskutera, t.ex vad har hon på högerskon.
Var bilden alltid så svag i färgerna eller är det dom 43åren som blekt bilden?
Vann hon totalt eller var det någon man som kunde rå på henne?
Vad är det som sticker ut i högerkant på bilden?
Varför valde fotografen att stå just vid den kontrollen?
Hann fotografen med att Hejja på orienterarna också?
Förstod fotografen att detta var en orienteringsstjärna som då bara vunnit (visserligen dubbla guld) på ett VM?
Similar threads
- Svar
- 15
- Visningar
- 7 K
- Svar
- 52
- Visningar
- 8 K






