Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Är det några nya Nikon objektiv på gång?

Produkter
(logga in för att koppla)
Det enda som jag vet ganska säkert är på gång är ett makro-objektiv i 1Nikkor-serien.

Om man kikar lite på vilka patent som Nikon har registrerat senaste tiden så kanske eller kanske inte det även kommer en ny 18-200mm f/3.5-6.7, en 10-145mm f/4-5.6 för Nikon1, en ny 300mm f/4 eller en 135mm f/1.8

De två sista lär nog inte hamna under 9000 kr...
 
I år har Nikon lämnat in två nya patent som ser väldigt intressanta ut.

* Nikon 35 mm f/1,0 G DX
* Nikon 3 mm f/2,8 fisheye (för Nikon1)

Jag skulle inte hänga upp mig allt för mycket på bländartalet 1,0 med tanke på att Nikon 58mm f/1.4 G är baserad på ett patent för en f/1,2-glugg. Men det vore ju kul om det dök upp ett AF-S 35mm f/1,2 DX också.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto