Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Ögonmussla, förstoring

Produkter
(logga in för att koppla)

emmepemme83

Aktiv medlem
hej
Hade behövt er hjälp med få tips om en bra ögonmussla med förstoring. Har funderingar på att ge en till min käre far som tycker det börjar bli svårt att få till skärpan. Han har dock glasögon och har passerat 60 strecket så är inte purung längre...
Vilken ska man satsa på?
Att kanterna försvinner lite får han nog leva med, för det tror jag nästan det gör med den han kör med nu också.... men vilken rekomenderar ni?
Han har för övrigt en D7000. just nu har han en gummimussla formad som ett öga, just för att slippa få in så mkt ljus från sidorna så något sådant hade ju varit bra. Har aldrig ägt eller hållt i en förstoringsmussla innan så hade gärna tagit emot era råd innan jag köper en...TIPS?
 
Nikon har några egna okular med förstoring och det borde finnas till D7000 om jag inte misstar mig. De brukar ha ca 1,2x förstoring och det gör ingen superskillnad, men högre förstoring än så är svårt att fixa utan att bilden blir kass.
Det finns en tredjepartsgrunka från KPS som ger 1,35x förstoring, men den skulle jag inte rekommendera man vill se ens i närheten av hela bilden med glasögon. Man måste hålla ögat extremt nära även utan brillor.

Är det inte lämpligare att gå över till autofokus om skärpeinställning är problemet? Det går förresten också att byta mattskivan i många kameror till en som är optimerad för manuell fokus. Det hjälper mer än en sökarlupp, skulle jag vilja påstå.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto