froderberg
Aktiv medlem
Jag vill ha en kompakt 28-85/4 utan distorsion. Men det skulle väl inte gå att sälja.
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
AlfaGTV skrev:
Äntligen, mitt 24-105 hade trillat in idag!
Helgen är räddad!
MVH /Micke
Jag beställde kittet när kameran lanserades, typ början av september. Fick kameran 29/9 och batterigreppet i förra veckan. Linsen poppade in igår som sagt.Johan-A skrev:
Mikael, beställt nytt eller fått ditt "söndriga" utbytt?
..
Gadget skrev:
Jag har fortfarande inte fått objektivet!
Detta är mer irriterande än själva felet..
Jag har ändå tålamodet kvar och hoppas nu att det inte dröjer tills nästa år innan det dyker upp!![]()
Gadget skrev:
Jag mejlade Cyberphoto och fick tillbaka:
"Det sista jag hörde var att dom trodde att dom skulle komma in nu i December"
Diomedea skrev:
Jag förväntar mig inte att det är rätt objektiv att fota enfärgade väggar (eller himlar) med i varje fall, där finns nog mycket bättre val.
Jag förväntar mig ett skarpt och relativt lätt objektiv för resor och vandringar med övernattning, då man inte kan ta med sina fasta objektiv, dessutom en väl fungerande bildstabilisering som gör att jag kan ta bilder i skuggiga skogar utan att behöva mitt tunga stativ, och slutligen ett objektiv som täcker området över 85mm (dvs kan ersätta även det korta telet när man inte har plats för det, eller orkar bära på vikten av 3 fasta objektiv i en vecka i skogen).
För de behoven är objektivet outstanding, för andra behov har du mycket förtjänstfullt visat att det är ett mycket dåligt val (ej ironisk, jag uppskattar dina tester, men prioriterar delvis andra egenskaper av utrustningen).
Ha en trevlig kväll!





