Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Allround Objektiv till EOS

Produkter
(logga in för att koppla)

OINK

Aktiv medlem
Hej

Är nu på mitt utbytesår i USA, vill såklart ha ett bra allround objektiv, gärna med lite zoom men även kunna ta bilder på high school sporterna, Basket, Hockey, Baseball you name it.

Objektivet är till min Canon EOS 350d och har tänkts att köpas från BH Photo & Video
bhphotovideo.com

Har ni några förslag på vad man kan köpa. vill helt inte lägga ut över 250 - 300 dollar. Då jag är student o lever på 300 dollar i månaden är de inte så poppis o lägga ut ALLA pengar.
Billigare får gärnas hittas.

har ni några tips på vad man kan ta? kolla gärna på hemsidan bhphotovideo.com eftersom de är därifrån jag ska köpa.

/matilda
 
Problemet är som vanligt att sådana objektiv med ljusstyrka som möjliggör bra bilder i de miljöer som efterfrågas existerar helt enkelt inte till de priserna.

Men då kan ju just den rekommenderade 55-250 åtminstone vara en rimlig kompromiss.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto