Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Bra skärpeprogram till Canon 20D?????

Produkter
(logga in för att koppla)

Christer1

Aktiv medlem
Nu har jag efter noggranna tester bestämt vilket program jag skall ha för brusreducering och nu är tiden kommen att skaffa ett bra och lättarbetat skärpeprogram.
Brusreduceringsprogrammen gillar ju inte att man har skärpa redan i kameran så den bör vara avstängd innan man brusbatchar.

Och vad gör man sen???

Jag har t.ex. provat alla skärpeprogrammen i "Photoshop CS för digitalfotografer" och valde till sist Skärpa i Lab-färg för standardskärpa som jag tyckte var bäst då.

Men jag gillar inte att det ofta blir haloeffekter av skärpningen och funderar nu på Fred Mirandas specialprogram för skärpa i 20D-bilder, "Canon 20D CSpro". Se:

http://www.fredmiranda.com/shopping/20DCSpro

Man lovar att man kan skärpa utan halo. Är det någon som provat denna CS-plugin med tillhörande funktionsmakron och kan ge mig ett råd??

Vill gärna ha råd om annan bra skärpe-programvara också om någon har hittat sån.
Christer
 
ANNONS
Götaplatsens Foto