Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Canon EF contra Canon FD/FDn

Produkter
(logga in för att koppla)
Niclasfoto skrev:
Kan ngn i den här världen visa ngt skrivet där det står att "400 5,6L är det bästa telet"!!??


Please visa mig det i´´´nnan jag trillar av pinnen jag har i rumpan pga den här tråden:)!!!!

Usch, ja... Den här tråden har kommit på kant - inte minst genom mina dumma insatser...

Ber om ursäkt för det...

Ja, nej, det står ingenstans att det är det bästa!

Mvh
 
Macke Nordquist skrev:
S.S.C tror jag står för Super spectra coating vilket tyder på att optiken är antifreflex behandlad. Jag har haft en 50 1.2 SSC och en 85 1.2 SSC, jag vill tro att det var föregångaren till L optik. Dessa två gluggar presterar mycket bra, EF optiken tycker jag tecknar kallare än FD optiken.

Mvh Marcus

S.S.C. står mycket riktigt för Super Spectra Coating men att påstå att detta är en föregångare till L-objektiven är att ta i lite väl, exempelvis är alla FDn-objektiv(bortsett 50mm f/1.8 och Macro photo lens 20mm f/3.5) SSC-behandlade, L-objektiven kännetecknas väl snarare av att de använder Flusspat - och/eller UD-glas.


Bengt
 
ANNONS
Götaplatsens Foto