Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

EF 16-35/2,8 L II VS. EF-S 17-55/2,8 IS, Optiskt.

Produkter
(logga in för att koppla)
Jag råkade ut för en hel del reflexer i EF-S 17-55 f/2,8, när jag fotograferade nattbilder. Tills jag kom att tänka på att det kanske var speglingar i filtret. Av med det och reflexerna försvann.

Alltid något att jag lyckades överlista den rackarn!

Först en bild när filtret satt kvar.
 

Bilagor

  • medfilter.jpg
    medfilter.jpg
    51.5 KB · Visningar: 141
Så tar vi samma sak igen, när filtret hamnat i jackfickan.
Skillnaden är inte så uppenbar i den här pyttedimensionen som i original, men visst ser man, eller ser inte, fläcken till höger.

Om någon undrar så är bygget som skymtar i bakgrunden "The Coliseum", Tennessee Titans hemmaarena i Nashville.
 

Bilagor

  • utanfilter.jpg
    utanfilter.jpg
    49 KB · Visningar: 144
ANNONS
Götaplatsens Foto