Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Extrem vidvinkelzoom till 350D & i förlängningen till FF.

Produkter
(logga in för att koppla)

Grandin

Aktiv medlem
Jag funderar på att köpa någon av följande vidvinkelzoomar till min befintliga 350D: Sigma 10-20, 12-24, Tamron 11-18 eller Tokina 12-24.

Har redan Canon 17-40 men tycker inte det är vidvinkligt nog. Inte intresserad av EF-S objetiv.

Om något år planerar jag uppgradera till Canon FF kamera (typ 5D) och vill då fortsätta använda det planerade objektivet. Medveten om att jag tappar kantskärpa men det spelar ingen roll. Det är den (då ännu extremare) vidvinkeln jag vill åt för speciella situationer.

Också medveten om att min 17-40 förstås blir vidvinkligare på FF, men om detta objektiv på FF finns ju redan mycket att läsa här i våra forum.

Har någon testat ovan nämnda Sigma, Tamron och Tokina vidvinkelzoomar på en Canon FF kamera och isf vad rekommenderar ni?

Har försökt leta i div trådar här på fotosidan men det har mest resulterat i diskussioner om lite mindre extra vidvinkelzoomar och märkesfighter Canon vs Nikon...
 
Tack för snabb information!

Slarvig marknadsundersökning av mig, såg att t ex Cyberphoto formulerade sig så här om Sigma 10-20: - "Detta är ett DC-objektiv, dvs det är främst avsett för användning med digitala systemkameror med sensor i APS-storlek." [Ie. främst avsett]

Nu inser även jag att bara Sigma 12-24 är ett alternativ ;-)

Då kanske jag får omformulera mig och vända mig till eventuella medlemmar som har kombinationen FF-kamera tillsammans med 12-24:an och vad ni har för erfarenheter av detta?
 
http://dpr.jirman.com/12-24/

http://www.pbase.com/image/50046138
http://www.pbase.com/image/50146568
http://www.pbase.com/image/50146620
http://www.pbase.com/image/50146697

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1029&message=16945029
http://www.flickr.com/photos/67259727@N00/sets/72057594055832282/

Mina egna erfarenheter begränsar sig till FF film 10x15 och 1.6 crop.

Ännu et glugg som enligt mig fått oförtjänt dåligt rykte. Vill man dessutom ha sådan vidvinkel på FF så finns det inga alternativ, som Jesper sa.

/Calle
 
Carlos skrev:
Ännu et glugg som enligt mig fått oförtjänt dåligt rykte. Vill man dessutom ha sådan vidvinkel på FF så finns det inga alternativ, som Jesper sa.

/Calle

Det dåliga ryktet kom från den första serien som lämnade sigma. Testbilderna som dök upp på nätet var inte nådiga. Jag har sett bilder, tagna med ett objektiv från en senare serie, med en analog kamera.. Såg bra ut.. men allt är ju relativt. Men 12mm är grymt svårt att teckna skarpt, men det behövs inte, det är ju effekten man är ute efter i första hand.
 
Calle: tack för länkarna. Jag slog till på ett beg Sigma EX 12-24 via en FS medlem för 4K. Säljaren sade att han aldrig fått svar så fort på någon FS annons tidigare :)

Jeppe: Tack för all info.

Fin byggkvalitet, skarpt, lite distorsion och jag är helnöjd, inte så vid på min 350D (jfr med 10- & 11-alternativen) men desto vidare i framtiden kanske...

Mitt ex verkar skarpt från 12-24, ca: 2 år gammalt. Men å andra sidan har jag ju bara utnyttjat "sweetspoten" än så länge.
 
Senast ändrad:
ANNONS
Götaplatsens Foto