Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Fokusmotor som låter

Produkter
(logga in för att koppla)

anteo

Aktiv medlem
Undrar om det är vanligt eller är något fel eller kanske tom påväg att gå sönder om Fokusmotorn låter lite när objektivet stått en längre tid?

Men att de "släpper" efter att man använt den ett tag igen?

Gäller orginal nikon objektiv..
 
Är det ett AF eller AF-S objektiv? Med motorn i objektivet eller i kamerahuset?

Jag har aldrig varit med om att de låtit efter att de stått ett tag, däremot går det att lura sig att det låter mer än det verkligen gör om man använt objektiv med tystare motor ett tag och sedan börjar använda ett med mer högljudd motor.
 
Okej, tack. Det rör sig om det 24-70 som är till salu.. så har inte köpt något än.. något man ska akta sig för då kanske?
 
Eller tja, hur mycket låter det?

Har du något att jämföra med? Jag fattade för att det hade börjat låta mer efter att du inte hade använt det på ett tag.

Det är klart att det inte är helt ljudlöst även om det sägs så i reklamen ibland.
 
Det står i annonsen att det låter lite när det stått ett tag men att den sedan försvinner när man använt den ett tag..

citat " Små spår av användning med lite nötning utvändigt, men glasen är fina. Inga skador att tala om. Fokusmotorn låter lite när objektivet stått en längre tid."
 
ANNONS
Götaplatsens Foto