Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Fråga om 250D

Produkter
(logga in för att koppla)

hailstorm

Aktiv medlem
hejsan. vet att man får 4ggr förstoring men den men hur blir förstoringsgraden? har nu 1:2 med skenbar brännviddsförlängning (1.5)... vad får jag med en sådan lins på?

fråga 2: vad är det för skillnad på 250D och 500D förutom förstoringen?
500d passar tydligen telegluggar bättre?
Varför?
 
250 och 500 anger avståndet i mm mellan objektivets frontlins och motivet då objektivet är inställt på oändlighet.

Förstoringsgraden beror på objektivets brännvidd. Ju längre brännvidd desto större förstoring. Canon rekommenderar 250D till 28-135 mm objektiv och 500D till 75-300. Att använda "fel" försättslins kan ge suddiga bilder.
 
Ursäkta hallå, men 250D och 500D? Vad snackar vi för fabrikat här egentligen? :) Låter ju som Canon men det är ju omöjligt :D
 
ANNONS
Götaplatsens Foto