Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Hur lång laddtid ska det vara egentligen?

Produkter
(logga in för att koppla)
Första på Kodakbatterierna men Friwo som jag provade innan avbröt jag vid ca 24 timmar eftersom jag trodde det var något fel.

Förmodligen blev dom nästan fulladdade så jag får väl köra en gång till.

Jag kan inte minnas att det tog så lång tid sist jag laddade dom men å andra sidan hade jag andra fulladdade batterier då så jag behövde inte gå och vänta på att doms kulle laddas klart.
 
Jag kör också med en VARTA-laddare och 2300mah-batterier.

Det tog tid första gången, men nu när jag har laddat dom några gånger så går det fortare. Oftast färdigt över natten. Då laddar jag iofs sällan ur dem helt.

Jag kör med två uppsättningar batterier så att en uppsättning alltid sitter i laddaren.

Kanonbra laddare tycker jag!

Mvh /Peter
 
ANNONS
Götaplatsens Foto