Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Hur uttalas sepia?

Produkter
(logga in för att koppla)

Lasse C

Aktiv medlem
Hej!

Förlåt denna kanske lite fåniga fråga, men jag undrar hur ordet "sepia" egentligen uttalas? På vilden stavelse ligger betoningen? Är vokalerna korta eller långa?

Jag har letat i SAOL och på diverse lexikonsidor på nätet, men inte lyckats hitta hur ordet ska uttalas, bara andra fakta om ordet.

Eftersom ordet används ganska mycket inom bildredigering av foton känns det rätt pinsamt att använda det muntligen utan att veta hur det ska uttalas.

Vänliga hälsningar.
Lasse C
 
Tack!

Det är så jag har uttalat det hittils, men med viss osäkerhetskänsla. Nu vet jag äntligen.

Vänliga hälsningar.
Lasse C
 
Hej!

Det är faktiskt en av anledningarna till att jag började plugga franska i vuxen ålder. Det kändes rätt pinsamt att inte veta hur vare sig franska viner, personnamn, eller orter skulle uttalas.

Sedan är språk roligt, tycker jag.

Lasse C
 
ANNONS
Götaplatsens Foto