Annons

Kamera vid registrering

Produkter
(logga in för att koppla)

vittra

Ny medlem
På mitt jobb ska vi nu registrera och dokumentera olika föemål. Föremålen kommer att fotograferas med vit bakgrund med stativ och sedan föras in i databasen som JPEG-filer i upplösning på 72 pixl/tum med storleken 12x8 cm. Finns det några tips på vilken kamera vi bör använda oss av. Eftersom budgeten inte är obegränsad bör det vara en kompakt digitalkamera med kort närgräns.

Tack på förhand
 
Jag ser genast ett litet problem.. 8x12 cm är inte vad man får ut från en kompaktkamera. Sidförhållandet i kompaktkameror är allt som oftast 3/4, vilket innebär 9x12cm om man inte ska/vill/kan beskära bilden. En systemkamera ger däremot 8x12 cm eftersom den har 2/3 i sidförhållande.

Men om ni kan leva med att ni måste beskära varje bild så sätter storleken inte några käppar i hjulet. Kameran behöver ha 340x226 pixlar för att bli 8x12 i 72ppi
Förslagsvis en Canon Powershot A430/A530 Pris: 1600-1800:-



Bilderna blir alltså såhär stora på skärmen:
 

Bilagor

  • ram.jpg
    ram.jpg
    2.4 KB · Visningar: 201
ANNONS
Götaplatsens Foto