Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 379 kr per år

Annons

Komprimering av scannade bilder

Produkter
(logga in för att koppla)

Olle Nilsson

Ny medlem
Jag har försökt komprimera en scannad diabild på ca 1.9 MB för att kunna lägga in den i en av bidpoolerna. Jag använde Jasc Paint Shop Pro -Image -Resize och ändrade pixlarna (upplösningen). Detta fungerar alldeles utmärkt med vanliga digitala bilder. Det blir under 300 kb och bilden får tillräckligt stor upplösning. Men med diabilden på 1.9 Mb blir den bara ca 1.6 Mb istället och för att få under 300 kb måste jag gå ner till så få pixlar så att upplösningen blir alldeles för dålig upplösning.
Någon som har ett tips?
 
Ha inte använt mig av Jasc Paint Shop Pro, men det låter som att du kanske ändrar på DPI inställning istället för att skriva in ett faktisk upplösning i pixlar.

Prova att skriva in t.ex 800x600 pixlar och spara bilden som jpg.

Med vänlig hälsning,
Roberto Chaves
www.tabi.se
 
ANNONS
Götaplatsens Foto