Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

korrekturinställning

Produkter
(logga in för att koppla)

Errko

Aktiv medlem
En liten fråga om soft proof/korrekturinställning. När man proofar med te.x Crimsons soft proof så tar jag alltid bort den innan jag sparar bilden. Min fråga är om jag kan ha kvar den när jag sparar bilden, i te.x adobe 1998 icc, kastas den automatiskt bort då?
 
Errko skrev:
Min fråga är om jag kan ha kvar den när jag sparar bilden, i te.x adobe 1998 icc, kastas den automatiskt bort då?
Ja, den profil som kommer att infogas är Adobe RGB (1998). Du kan kontrollera detta genom att se efter vilken profil som finns i dialogrutan som dyker upp om du väljer Spara som.

Stefan
 
ANNONS
Götaplatsens Foto