Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

kraftigt underexponerade neg

Produkter
(logga in för att koppla)
Om det är svartvitt och man förstorar själv så kan man prova med papper med högre kontrast, och där är papper med variabel kontrast bra att ha.

Man KAN prova att förstärka negativen i selentonare eller förstärkarbad, men det fungerar bäst på underframkallade negativ då det finns mer information på dem än på underexponerade sådana.

Omframkallning genom en metod där man omvandlar bildsilvret till ljuskänsliga halogenider igen, belyser och sedan framkallar det till silver igen till den kontrast man vill ha, går också. Men som med förstärkning är det en metod bäst lämpad för underframkallade neg.

Men jag rekommenderar att du testar att kopierar neggen på hårdare papper och ser resultatet innan du testar någon av ovan metoder. OM det är svartvitt förstås, och sköter labbandet själv.

Underexponerade neg är nog bland det värsta man kan råka ut för som fotograf. :-/
 
ANNONS
Götaplatsens Foto