Annons

mätsystem

Produkter
(logga in för att koppla)

punchline82

Aktiv medlem
hej
vilken mätningsmetod är det bästa vad gäller canons 63-zoners Dual Layer-mätsensor eller 1 005 pixlars RGB-sensor när det gäller nikon ?
syftar på eos 7d och nikon d300s.
vilken är att föredra och varför?
 
Det är väldigt oklart vad du frågar om; det handlar bara om buzzwords som används i deras reklam, och det är helt omöjligt att ge några värdeomdömen.

Så vad är det egentligen du vill veta, och vilken mätning handlar det om?
 
Med tanke på att du måste använda evaluerande mätning för att ha någon speciell nytta av alla dessa mätzoner, och evaluerande mätning av princip är sådan att det kan variera även hur samma kamera uppfattar praktiskt taget identiska motiv från en gång till en annan, vill det till åtskilligt med noggrannt testande för att man ska kunna märka någon skillnad, om det nu alls finns någon.
Fototidningar ägnar sig ibland åt sådant testande, och kan då och då komma fram till att de gillar en kamera bättre om man ställer exponeringskompensationen på -1/3 steg eller nåt.

Sen kan det också finnas skillnader mellan fabrikat, där det ena prioriterar högdagrar och det andra genomsnittsvärden, men det har inte specifikt med antalet mätzoner att göra, utan mer om principen för hur man vill att kameran ska bära sig åt.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto