Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Mörkrum!!!

Produkter
(logga in för att koppla)

Fridafotograf

Avslutat medlemskap
Hej hopp...
Ska göra i ordning ett mörkrum hemma, men vet inte riktigt var man bör täncka på eller vad man behövar till det...
har hört att det är bra om vägarna är oranga men vet inte riktigt..
Alla tips jag kan få när det gäller hur man byger ett mörkerrum,vad man behövar, teknik när man kommit i gång uppskatas..

Tack på förhan..
kram spacestar
 
Ventilation är något man lätt glömmer - allt ska ju vara så ljustätt så det blir ofta snudd på lufttätt också.

Vent.galler med ljusspärr i dörren tex samt en utsugsfläkt i taket gör det mycket trevligare.
 
Jag kan nästan bara använda föreningens mörkrum när det är mörkt ute, för att få maximal mörkläggning. Men det gör att jag saknar dagsljus för att kunna avgöra hur grå, mörk, ljus, svart eller vit detaljer i kopian är. Bara 40-wattsljus att titta på bilderna i känns inte lika säkert.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto