Annons

Nikon D700 strular

Produkter
(logga in för att koppla)

rawr

Ny medlem
Min D700 har börjat strula på sistone. När jag har på batterigreppet så slutar skärmen att fungera. Händer inget när man försöker gå in i menyer eller liknande. Men så fort jag tar av batterigreppet så fungerar det utan problem. Jag må vara trög och det här kan vara något som är lätt fixat, men jag har försökt sökt efter liknande problem men inte hittat något.

(Ber även om ursäkt i förväg ifall detta är fel forums del jag har vänt mig till)
 
Vad händer om du byter batteri i greppet och kameran? Är det original batterier/grepp? Varit ute i fukt eller så? Kan ha kommit in väta mellan kamera och grepp.
 
Det är orginal och har aldrig varit i kontakt med fukt. Vet inte ifall det var det som var problemet men drog "knapp låset" på batterigreppet några gånger och nu fungerar det igen.
 
Det är bra med såna fel som löser sig själva så fort man ber någon annan om hjälp - händer förvånansvärt ofta i datorvärlden :)
 
ANNONS
Götaplatsens Foto