Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Nikon F 801

Produkter
(logga in för att koppla)
Jajemensan!

Jag äger en Nikon F801s.

Det jag kan säga om den är att jag är mycket nöjd.
Den fyller sin funktion vad gäller min naturfotografering. Den har aldrig strulat men det jag skulle önska var att sökaren visade 100% istället för 94% (eller vad det nu är). Det händer ibland att man glömmer detta vid fotoögonblicket vilket senare blir en överraskning när filmen framkallats. Det är oftast bara proffskameror som har en sökare som visar 100% (Nikon F5, F4, F3).

AF:en är väl inte den snabbaste men jag använder aldrig AF utan gör alla inställningar manuellt (bländare/tid/fokus).
Använder traditionell trådutlösare (gänga) som kopplas till kamerahuset med hjälp av en adapter som sätts i det elektriska uttaget i fronten.

Nedbländing för kontroll av skärpedjup en en bra funktion som jag också utnyttjar då och då.

Slutartiderna är i hela steg men man kan flytta bländarringen i 3:dels steg om man vill finjustera exponeringen.Tider från 1/8000 till 30sek, därefter BULB.

Bracketing går att få med annat bakstycke som Scandinavian Photo tillhandahåller (Beställningsvara).

mvh /Fredrik

ps.

Om du är spekulant till en sådan så är det säkert inget dåligt köp om du inte avser att använda Autofokus i större omfattning.

ds.
 
Hej
Jag har 2 st 801s och är jättenöjd med dem.
Tyvärr är kanske autofokusen lite långsam särskilt på "större" objektiv.
Annars tycker jag att det är en mycket bra kamera där "allt sitter där det skall"

Ev. så är jag intresserad av att sälja den/dem om intresse finns.

MVH P-O
 
Du skriver F801, så jag förmodar att du är spekulant på en sådan ur-F801 och inte F801s.

Värt att tänka på är att den saknar spotmätare. Det är en av de större skillnaderna mot efterföljaren.
 
Hej,

jag tycker inte F801 är någon bra kamera. Den jag hade tålde inte lätt regn och trådutlösaradaptern som man skruvar fast på kameran glappade och sista rullen som jag tog med kameran så repades filmen. Då gav jag upp och köpte en Nikon FA istället. Den är jag däremot mycket nöjd med.
 
grynt bra!

801 och 801 s är grymt bra kameror. Har använt båda, numera 801 s för allt utom fågel/tele-foto.Att Rickards kamera inte tålde "lite regn" var nog otur, Jag har använt kameran i alla väder inklusive kraftigt regn och -20 och blåst på alltifrån Afrikaresor till övernattningar i fuktiga gömslen. Inte krångel någon gång trots väldigt omild behandling och mer än 12 000 exponeringar (undrar hur länge den håller?) Den är väl inte riktigt lika bra tätad som proffsmodellerna f3-f5 men kvalitén verkar vara helt okej. Ett plus för vanliga AA-batterier. Då det gäller repan på filmen beror det säkert på att något litet gruskorn kommit in i kameran. Ett tips om detta händer är att blåsa rent och sedan polera glidbanorna och bakstycksplattan med ett sämsskinn.(Akta slutaren bara)
 
Likt Tony så har min 801a fungerat klanderfritt och ärligt talat så är det svårt att hitta en kamera som är bättre byggd idag utan att gå upp på 10 000 kronors-klassen. Som någon annan nämnde tidigare så ligger den riktigt bra till funktionsmässigt, bättre till än mig "nya" F90x. S-varianten har ju även spotmätning vilket är det enda jag saknar på 801an.

Allt detta hade redan sagts men det tål att sägas igen, 801 är en tokbra kamera :)

/Anders
 
Går bra med 801 s an åsså vi kan ju diskutera är faktiskt sugen på att skaffa denna kamera trotts att autofokusen är lite långsam men det är ju kanske inte livsviktigt.

Sonny
 
Senast ändrad:
ANNONS
Götaplatsens Foto