Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 379 kr per år

Annons

Nikons motsvarighet till canons "L"

Produkter
(logga in för att koppla)
Hermelinen skrev:
Precis som topic lyder, vad är nikons motsvarighet till L?

Sökt, men inte hittat svar.



/Maximilian

Tycker det är ganska oviktigt och dessutom förståeligt att det inte finns någon specifik motsvarighet. Men Nikons "gold-ring"-lenses borde väl vara rimliga kandidater. Dvs, de objektiv med en guldring längst ut, tex 17-55/2.8 och 70-200/2.8 VR.
 

Bilagor

  • 17-55_web.jpg
    17-55_web.jpg
    11.6 KB · Visningar: 533
Hi folks

Förr i tiden var L-seriens motsvarighet i Nikons sortiment de med ett ED märke. Idag stämmer det inte riktigt längre. ED finns ju numera i nästan varje glugg. Guldringen som redan är nämnd är nog det bästa tecknet.

De har inget speciellt namn utan är bara oftast dj...ligt dyra men samtidigt vanligtvis fantastiskt bra.

Mankan
 
Jag tycker desutom att Nikons guldgluggar håller högre mekanisk klass en Canons "L" gluggar.

kent.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto