Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Optiktips till din kommande alpha!

Produkter
(logga in för att koppla)
Det är värt att köpa hela paketet bara för att få 50/1,4 och 135/2,8. Dessutom är 50/3,5 macro helt OK. Jag har haft ett för några år sedan. Det som gör att den blir lite jobbig i längden är att man måste gå så förbaskat nära ;0)) Då skaffade jag ett Minolta 100/2,8 istället.

mvh/Ove
 
Jag har själv den gamla 50/1,4 och den är hur bra som helst. Den är tokskarp och renderar mycket bra färger och kontrast. För att vara så bra så är den sjukt billig. Man kan få ett vansinigt kort skärpedjup med den, vilket jag gillar skarpt. Paketet är värt att köpa för bara den gluggen, helt seriöst.

mvh/Ove
 
Här kommer en bild som jag tog nyss med 50/1,4.

Iso 200, 1/80 bl, 1,4 dvs full glugg. Så här blir det på 1,4. Bländar man ner så kommer skärpan ännnu mer.

Helbild.
 

Bilagor

  • 50_1.jpg
    50_1.jpg
    19.1 KB · Visningar: 326
ANNONS
Götaplatsens Foto