Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Pixelmator och elements. Vad välja?

Produkter
(logga in för att koppla)

Johan Carlström

Aktiv medlem
Jag behöver ett program för att editera foton. Jag har redan aperture men behöver något för att göra collage, klippa klista och sånt. Hellst skulle jag ju köra cs3 men det är så sjukt dyrt!

Jag har kollat lite på elements och pixelmator. Pixelmator är som bekant billigare, så är det något elements är bättre på?
Ett annat program som brukar poppa upp är acorn, men det verkar ju mest vara för levels och sånt grejs...

Om det inte framgått så kör jag mac (mbp core 2 duo).

Mvh Johan
 
ANNONS
Götaplatsens Foto