En bil är ett väldigt stort objekt så det handlar lite om vad du är ute efter när du ljussätter. Vill du ha jämnt ljus över hela bilen (säg att du fotograferar den från sidan) måste du nog placera ut dem symmetriskt på bägge sidor om kameran. (Även om du placerar blixten så centrerat/nära kameran som möjligt, är en bil så stor att det är svårt att få det helt jämnt)
Då har du tyvärr inget till bakgrund om så skulle önskas. Att med en blixt försöka lysa upp en hel bil jämnt är svårt, speciellt om man inte har så kraftiga blixtar. Man kan skaffa sig jättestora softboxar men det kräver ju också att man har lite kraftigare blixtar som orkar "fylla" dem med ljus.
Är bilen blank kan reflektioner komma att synas. Normalt vill man inte ha den typen av reflektioner. Med stripboxes eller avlånga reflektorer kan man få till snygga reflektioner, men det kräver lite arbete. Jag har aldrig ljussatt så stora saker själv utan bara läst mig till hur man ska göra, och det verkar kräva lite övning och arbete. Ett råd är kanske att börja i mindre skala.
Men som sagt beror det på vad du är ute efter. Det finns inget som säger att du INTE kan använda dina blixtar till detta, problemet är att komma på hur man kan jobba med utrustningens begränsade förutsättningar istället för att låta begränsningarna styra dig för mycket.