Oavsett om du får eller inte så kan man undra hur lämpligt det är. Antag att du har en bild av en typisk Canon-kamera i din logga och den blir ett väl inarbetat varumärke under vilket du gör dig känd. Av någon anledning byter du några år senare kamera från Canon till Nikon, Hasselblad eller något annat.
Skapar du en ny logga och får börja från noll med att arbeta in ett nytt varumärke eller tar du matchen med att förklara för alla kunder att "Jo, jag hade Canon förut men på grund av.... så har jag bytt".
Du kan också få problem med Canon i detta fallet. Dom kan kräva att du ska använda Canon om du använder en bild av deras kamera.
Använde hellre en bild av en "märkeslös" kamera i din logga. Då slipper du fråga om lov så länge du inte stjäl någons teckning.
---/Thomas