För att märka ord: Nu finns det mig veterligt inget EF 50/1.8 USM, du menar nog 50/1.4 USM eftersom 50/1.8 har en DC-motor.
Nåväl. Nu använder jag såväl canon 50/1.8 som sigma 30/1.4 rätt frekvent. Det är stor skillnad mellan 30mm och 50mm på en aps-c-sensor och de är därmed inte jämförbara. 30mm är en normal och 50mm blir ett kort tele. Ett (oftast kort) tele med stor bländare brukar väl anses vara det man "ska ha" till porträtt.
Sigmas glugg brukar kritiseras för att den inte är jätteskarp fullt öppen alla gånger, långsam autofokus och en del annat. Jag använder den dock sällan nedbländad då den i första hand är det objektiv jag tar fram när ljuset är svagt eller jag vill ha kort skärpedjup. För mig är den är klart användbar. Alternativet till den skulle vara Canons 35/2 som är längre, skarpare, ljussvagare och plastigare samt saknar FTM.