Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Skärpedjup

Produkter
(logga in för att koppla)

JoCfin

Aktiv medlem
Tror mig veta att både bländare och brännvidd påverkar skärpedjupet. Om vi antar att jag vill uppnå minsta möjliga skärpedjup, och vi endast utgår från dessa faktorer, hur stor roll spelar faktorerna var och en för sig? Ger tex 50 mm bränvidd och bländare 1,4 mindre skärpedjup än brännvid 85mm och bländare 1,8?

Eller har jag fått allt om bakfoten?
 
Inom ett och samma format är det bara bländaren som styr, förutsatt oförändrad avbildningsstorlek av motivet. Skall du ha minsta möjliga skärpedjup skall du alltså välja det objektiv som har störst bländare.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto