Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Suddiga bakgrunder?

Produkter
(logga in för att koppla)
huvudmotivet nära kameran och ett långt avstånd till bakgrunden tex.. sen kan du antingen testa att använda en lång brännvidd och/eller lågt bländartalf, f2.8 eller mindre..

mvh johan

edit: Såg att du har en kompaktkamera.. enklaste blir nog för din del då att zooma "in" max för att komma nära motivet (blomma eller kompis) sen går du så nära motivet som möjligt som kameran klarar av och ändå hittar focus, sen vinklar du kameran så du får med nånting i bakgrunden, helst då nånting, tex skog eller byggnader som är lååångt bort :)
 
Senast ändrad:
Tex min bild "backstroke" det är en vanlig 25 metersbassäng, jag står vid ena kortsidan och fotar med en systemkamera och telezoom (70-200mm) Kvinnan på bilden är väl ungefär mitt i bassängen om jag inte minns fel..
 
ANNONS
Götaplatsens Foto