Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Svartlista dåliga uppdragsgivare?

Produkter
(logga in för att koppla)

AronAkesson

Aktiv medlem
Hej!

Om man blivit offer för en grymmt dålig uppdragsgivare (som jag har blivit). Kan man, och tycker ni man ska svartlista dom på något sätt så att andra medfotografer kanske inte vägrar ha dom som uppdragsgivare, men i alla fall är medvetna om faran och handskas med uppdragsgivaren på rätt sätt?
 
Hej! Hör av dig till SFF (svenska fotografernas förbund). De tar upp kampen med uppdragsgivare som har skamlösa priser o avtal. De blir jätteglada om man hör av sig om sånt och uppmanar folk att göra detta.

Jag tror även att man kan vara anonym om det känns som det bästa (det är ju olika vad man tycker).

http://www.sfoto.se/sff_start/kontakta.asp
Om du är osäker på vem du ska kontakta, så hör av dig till förbundsekreteraren så bollar hon dig säkert till rätt person.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto