Install the app
How to install the app on iOS
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en lite för gammal webbläsare, du bör uppdatera den.
Tokina AT-X AF 80-200/2,8
- Trådstartare hailstorm
- Start datum
micke80
Aktiv medlem
Gjorde ett test på just skärpan mellan Tokinat och Sigmat häromveckan, men jag uppfattade inte att skärpan var speciellt mycket sämre hos Tokinat även på låga bländarvärden. Visst är Sigmat ett vassare objektiv som jag också hellre skulle köpt om ekonomin tillät det men Tokinat är inte dåligt. Ett i mitt tycke ett bra alternativ om inte budgeten räcker.
Har en exempelbild som är ca 3mb stor men har tyvärr inte möjlighet att lägga upp den på någon ftp-server just nu. Om nån vill ha den kan dra ner den lite o maila den.
/Micke
Har en exempelbild som är ca 3mb stor men har tyvärr inte möjlighet att lägga upp den på någon ftp-server just nu. Om nån vill ha den kan dra ner den lite o maila den.
/Micke
Clouseau
Aktiv medlem
Är det Tokina AT-X 828 AF Pro 80-200mm f/2.8 SD du menar så får jag nog säga att jag är ganska nöjd med det. Sedan senaste firmwareuppdateringen av D70 så blev även autofokus lite exaktare och jag känner det som att det lilla bakfokusproblem jag hade tidigare nog har försvunnit. Problemet med KA finns ju dock kvar men är inget att jag lider av så mycket då det i de fall det dyker upp lätt går att redigera bort. Fotar du med film så är det ju dock inget du behöver oroa dig för. Byggkvalitén är oslagbar.
Similar threads
- Svar
- 5
- Visningar
- 2 K
- Svar
- 14
- Visningar
- 5 K
- Svar
- 93
- Visningar
- 18 K





