Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Uppdatera firmware i osx

Produkter
(logga in för att koppla)

lottawe

Aktiv medlem
Hmm, jag har problem. Säkert en urdum fråga men jag tillåter er att skratta i så fall..

När jag ska uppdatera firmware i 20d och 10d via mac osx så gör jag uppenbart något fel. Laddar ner Version 1.1.0 för 20d och version 2.0.1 för 10d. Klickar på UploadFirmware med 10d ansluten via usb (följer anvisningarna i readme-filen.) Uppdateringen för 10d öppnar sig då via Classicmiljön men finner ändå inte kameran.
FIR-filen för 20d fattar jag inte hur jag ska bära mig åt med alls. Meddelandet lyder: "Det finns inget förvalt program att öppna dokument av typen 20D00110.FIR". Vad ska jag välja för program?
Minneskorten är formaterade och datorn hittar lätt båda kamerorna via bildinsamling t e x så det handlar inte om att den aldrig hittar kamerorna. Det är bara vid uppdatering det kör sig. Varför öppnar sig 10d:s uppdatering via Classic förresten?

Jag känner mig helnollad.
Något gör jag ju galet, men vad? Jag blir tokig av detta. Måste jag söka upp en PC för att fixa detta tro?
Instruktionsböckerna ligger tyvärr på fel plats för tillfället så snälla hjälp mig om ni kan.
 
Är det inte så att uppdateringen kräver att CF-kortet vid nedläsningen sitter i en kortläsare, oavsett plattform??

Flytta sedan kortet över till kameran....
 
Näe, 10d ska den iaf kunna läsa in via usb utan kortläsare. 20d är jag inte lika bergsäker på men nog borde väl det gå?
 
Kommer inte kameran upp som hårddisk på skrivbordet? Gör den det är det ju bara att dra över filen till kortet, koppla loss och starta kameran på nytt??
 
j3n5 skrev:
Kommer inte kameran upp som hårddisk på skrivbordet? Gör den det är det ju bara att dra över filen till kortet, koppla loss och starta kameran på nytt??
Där har jag uppenbart ett problem. Jag får inte upp någon kamera alls på skrivbordet då jag kopplar in den och slår på. Dock hittar bildinsamling kameran hur lätt som helst så jag har inte reflekterat så mycket över problemet.

Kör på vanliga osx 10.2.8. Är det någon som vet om det är något speciellt jag ska göra för att få upp kameran som disk på skrivbordet?
 
Har nu själv testat olika sätt via USB:n men kommer tyvärr inte på något som funkar utan kortläsare. Jag kör 10.3.6. och en 300D. Jag mindes nog tyvärr fel.

Hoppas det ordnar sig...
 
En kortläsare är lätt fixat senare i kväll förstås, så det löser sig nog..

Fast varför jag inte får upp kameran på skrivbordet är väl ändå en gåta? Jag slängde ut den frågan på mac99.se nu.

Tack för att ni tog er tid iaf.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto